Европейските пазари стартират седмицата с предпазливи колебания и инициативи
Инвеститорите очакват тримесечните отчети, докато инициативата „Произведено за Германия“ планира инвестиции за 631 млрд. евро

Европейските борсови индекси започнаха новата търговска седмица с незначителни колебания, като инвеститорите проявиха предпазливост пред перспективата на тримесечните отчети и важни международни търговски преговори.
Леки спадове и растежи на водещите индекси
Водещият европейски индекс EuroStoxx 50 завърши с понижение от 0,30% на ниво 5 342,98 пункта. В Швейцария основният индекс SMI се понижи с 0,38% до 11 936,89 пункта, докато британският FTSE 100 отбеляза ръст от 0,23% до 9 012,99 пункта, съобщава агенция ДПА.
В Германия инвеститорите също бяха предпазливи в очакване на финансовите резултати на няколко компании в рамките на DAX. Водещият немски индекс затвори с леко повишение от 0,08% на 24 307,80 пункта. В петък DAX се доближи до своя рекорден връх, но след това последва лека корекция. Индексът на среднокапитализираните компании MDax нарасна с 0,78% до 31 339,69 пункта.
Инициатива „Произведено за Германия“ и икономически настроения
61 големи германски компании съобщиха за стартирането на инициативата „Произведено за Германия“. Тя предвижда съвместни инвестиции в размер на 631 милиарда евро през следващите три години. Тези средства ще бъдат вложени в капиталови инвестиции, научноизследователска и развойна дейност, както и в ангажименти на международни инвеститори, уточниха представителите на инициативата.
Специалистът по капиталови пазари Мислав Матейка от инвестиционната банка JPMorgan посочи, че предстоящият сезон на тримесечни отчети на европейските компании може да донесе известни разочарования. Сред основните рискови фактори той открои смесените бизнес резултати, силното евро и митническата несигурност.
Търговски преговори и геополитическа обстановка
Пазарите останаха внимателни и на фона на текущите търговски разговори между САЩ и Европейския съюз (ЕС). Пазарният експерт Андреас Липков обясни, че липсата на постигнато споразумение по въпроса с наказателните мита засега не предизвиква тревога сред участниците на пазара, но подходящото време наближава. Той посочи, че американската страна показва твърда позиция и това може да доведе до бързи промени в настроенията през следващите търговски дни.
В тази връзка американският министър на търговията Хауърд Лутник изрази увереност, че Съединените щати ще успеят да постигнат споразумение с ЕС, но подчерта, че 1 август остава краен срок за избягване на повишени мита. Финансовият министър на САЩ Скот Бесънт пък заяви пред CNBC, че САЩ няма да бързат да подписват сделки без достатъчно обмисляне.
Европейският съюз от своя страна подготвя по-широк набор от потенциални контрамерки, които биха засегнали и американските интернет компании. В случай че до края на юли не бъде постигнато споразумение, повече страни от ЕС са склонни да приложат по-строги ответни мерки.
Пазарни реакции спрямо стоманодобивния сектор
В началото на седмицата се наблюдаваше повишено търсене на акции на компании от стоманодобивния бранш. Причина за това бе продължаващият ръст на цените на стоманата, който се стимулира от започналите строителни работи по мащабен хидроенергиен проект в Тибет. Китай планира да изградити най-голямата в света водноелектрическа централа на стойност около 167 милиарда щатски долара, което подкрепя търсенето на суровини в региона.
Икономически перспективи и пазарна стабилност
Настоящата седмица е ключова по отношение на публикацията на финансовите резултати на множество европейски компании, което обуславя подозрителността и предпазливостта сред инвеститорите. Допълнително затегнатите международни отношения и търговските съперничества между САЩ и ЕС влияят на настроенията на пазарите, но засега не променят фундаментално трендовете.
Инициативата „Произведено за Германия“ показва силен ангажимент към дългосрочни инвестиции в индустриалния сектор, което може да засили икономическа стабилност в региона. Следващите седмици вероятно ще дадат по-ясна картина за посоката на развитие на европейските финансови пазари.