ЕК представя новата МФР на ЕС и предизвиква дебати за Общата селскостопанска политика
Преговорите за бюджета 2028-2034 г. поставят под въпрос бъдещето на субсидиите и структурните фондове в земеделието

Европейската комисия (ЕК) представя на 14 юни 2024 г. предложението си за Многогодишната финансова рамка (МФР) на Европейския съюз за периода 2028-2034 г., което ще отключи продължителен процес на преговори между 27-те държави членки. Основен акцент в дискусиите е бъдещият бюджет и структурата на Общата селскостопанска политика (ОСП), която традиционно е най-голямото перо в разходите на ЕС.
Същността на преговорите и ключовите въпроси
Предложеният бюджет за периода 2021-2027 г. отделя 387 милиарда евро за ОСП, от които 270 милиарда са за директни субсидии към земеделските стопани. Въпросът сега е дали тези средства ще се запазят на същото ниво или ще бъдат намалени, особено в останалите компоненти като развитието на селските райони, заради нарастващите бюджетни ограничения.
Земеделските производители в Европа вече готвят протести. Масимилиано Джансанти, председател на европейското земеделско лоби Copa-Cogeca, заяви: „Имам трактор и съм готов“, като по този повод в деня на представянето е планирано и шествие пред сградата на ЕК в Брюксел с цел засилване на общественото внимание и натиска върху преговарящите.
Сред ключовите разисквани теми е и дали ОСП ще запази специален бюджет или част от неговите компоненти ще бъдат интегрирани в по-широки фондове за териториално сближаване с разпределение по решение на страните членки. Тази идея предизвика оживени дебати и силно противопоставяне в Брюксел през последните месеци.
Позициите на различните участници в преговорите
Властите във Франция са категорично против обединяването на финансовите средства за земеделието с други фондове, предупреждавайки, че това може да доведе до месечни съкращения на бюджета, съобразено с текущите приоритети. Френският министър на селското стопанство Ани Жоньовар подчерта, че еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен е подложен на „силен натиск“, тъй като разходната страна на ЕС расте – с включване на изплащането на ковид заемите, финансиране на отбраната и други важни сфери.
От своя страна евродепутатът от Европейската народна партия Селин Имар посочи, че към момента никой не е официално информиран за конкретните предложения: „Нито земеделските производители, нито членовете на Европарламента, нито дори комисарите знаят подробностите около съобщенията, които ще бъдат направени.“
Заедно със засиленото напрежение, земеделците са инициирали петиция срещу потенциални съкращения или други вредни изменения на целевия бюджет за ОСП. В същото време, екологичните организации продължават да критикуват сегашната система за подпомагане „на хектар“, която според тях подкрепя развитието на големи индустриални ферми, в ущърб на по-малките стопанства и опазването на природата.
Визията за бъдещето на земеделието в Европа
В доклад от септември 2023 г., поръчан от Брюксел, бе предложено подпомагането да се насочи по-целенасочено към доходите на земеделците, с отмяна на сегашния метод „на хектар“. Еврокомисарят Хансен уверява, че всички земеделски стопанства, които в момента получават субсидии, ще продължат да ги получават и в периода 2028-2034 г., без да се ангажира с конкретните суми. Той също така посочва необходимостта повече млади хора да започнат работа в сектора поради недостига на нови фермери.
От началото на 2024 г., в отговор на нарасналото недоволство сред земеделците, Европейската комисия направи няколко жеста към сектора, включително плана за опростяване на ОСП, представен през май 2025 г., който цели облекчаване на екологичните изисквания.
Предстоящите стъпки и значението за европейското земеделие
Въпреки че ЕК няма да постигне съгласие по всички ключови въпроси още сега, Многогодишната финансова рамка за 2028-2034 г. ще продължи да бъде тема на сериозни преговори поне до края на 2027 г. Крайните решения ще имат дълбоки последици за европейското селско стопанство, финансовото му подпомагане и социално-икономическото развитие на селските райони.