ЕК предлага ответни мита на САЩ за 93 милиарда евро пред преговорите днес
Марош Шефчович и Хауърд Лътник водят разговори за предотвратяване на американски мита и търсят търговско споразумение

Европейската комисия планира да предложи на страните членки на ЕС ответни мита върху американски стоки на стойност 93 милиарда евро. Това се случва във връзка с наближаващите разговори между еврокомисаря по търговията Марош Шефчович и министъра на търговията на САЩ Хауърд Лътник, които ще се проведат днес.
Предстоящи дискусии между ЕС и САЩ
Европейската комисия обяви, че основната ѝ цел е да постигне съгласувано споразумение със САЩ и така да предотврати въвеждането на американски мита от 30% върху вноса от Европейския съюз, които президентът Доналд Тръмп планира да наложи на 1 август.
Днес следобед Марош Шефчович ще проведе разговори с Хауърд Лътник, след което високопоставени представители на Комисията очаква да информират страните членки за резултатите от преговорите.
Планове за контрамерки и реорганизация на мита
В същото време Европейската комисия ще настоява пред страните членки за прилагане на ответни мерки срещу американски продукти. Комисията планира да обедини двата съществуващи пакета от потенциални мита – един за 21 милиарда евро и друг за 72 милиарда евро, в един единен списък за одобрение.
Нито една от предложените контрамерки няма да влезе в сила преди 7 август, което дава възможност за постигане на договорка между страните.
Пазарните реакции и надеждите за търговско споразумение
В отзвук на тези събития европейските акции се покачиха с над 1% в хода на днешната търговия, като най-силно се повишиха акциите на автомобилните компании. Причина за оптимизма е скорошното споразумение между САЩ и Япония, което включва базови мита от 15% за японски стоки и което съживи очакванията за подобен успех между Брюксел и Вашингтон.
След това споразумение президентът Тръмп заяви, че „утре ни предстои сделка с Европа“, без обаче да предостави допълнителни детайли.
От Европейския съюз предпочитат да не коментират конкретно евентуалното споразумение с Америка. Вместо това те обръщат внимание на подробности от сделката с Япония, като например, че Япония е съгласна да увеличи покупките на ориз от САЩ, но запазва съществуващите тарифи върху други селскостопански продукти.
Експертна оценка на договора между САЩ и Япония
Професор Саймън Ивънет, експерт по геополитика и стратегия от Международния институт за управленско развитие в Лозана, коментира предстоящите мита:
- Ставката от 15% е значително по-ниска от предишните американски заплахи към Япония.
- Забележително е, че тази тарифа ще се прилага и за японските автомобили.
- Това постигнато споразумение се очертава като минималния стандарт за бъдещите търговски преговори между ЕС и САЩ.
Тези думи подчертават влиянието на договореностите със САЩ върху бъдещия диалог между Брюксел и Вашингтон.