ЕК предизвиква България към корекции в законодателството по ключови въпроси
Комисията настоява за промени в областта на отпадъците, правната професия и електронното управление, предупреждавайки за съдебни действия

Европейската комисия оповести актуална информация за осем наказателни процедури срещу България, свързани с правосъдието, икономиката, управлението на отпадъците и опазването на околната среда. Според комисията, по седем от тези процедури възможно е да бъде предприето съдебно действие пред Съда на Европейския съюз, ако страната не предприеме необходимите корекции в националното си законодателство.
Призиви за спазване на европейските правила в няколко области
В днешното си съобщение ЕК настоява България да въведе на национално ниво правилно европейските регулации за управление на отпадъците. Целта е да се избегне или намали натрупването им чрез мерки за повторна обработка, включително и при битовите отпадъци. През ноември 2023 г. Комисията е изпратила уведомително писмо до София, в което изисква корекции. Въпреки ангажиментите за промени в закона, до момента те не са реализирани. Европейската комисия дава срок от два месеца за предприемане на мерки, след което може да бъде внесен иск в Съда на ЕС.
Също така Комисията повдига въпроса за несъответствия в българския Закон за електронното управление, който допуска пряко възлагане на обществени поръчки на дружеството "Информационни услуги" АД без спазване на изискванията за конкуренция. Според ЕК най-малко 25 възлагащи органи са сключили договори без съответните процедури, което противоречи на правилата за обществени поръчки на ЕС. На страната е даден двуседмичен срок за корекции, като в противен случай започва съдебна процедура.
В областта на правната професия, Комисията критикува българските правила за реклама на адвокати, които според нея са прекомерно рестриктивни и нарушават европейските стандарти за премахване на административни бариери. Забрани се допуска адвокатите да предоставят само ограничена информация, като например за владеените езици, което ефективно ограничава тяхната реклама. Това е отбелязано още в препоръките от 2021 г., но промени не са направени. Отново е поставен срок от два месеца за отстраняване на нарушенията, с риск от съдебно преследване.
Нови изисквания и предупредителни срокове
Освен България, Европейската комисия призовава още 13 страни членки, сред които Германия, Франция и Испания, да приложат изцяло правилата за защита на критичната инфраструктура. Крайният срок за прилагане на тези мерки е 17 октомври 2024 г. Тези правила целят осигуряването на защита на ключови услуги в енергетиката, транспорта, здравеопазването, водоснабдяването, банковото дело и цифровата инфраструктура от различни рискове като природни бедствия и терористични атаки. Държавите имат два месеца да предприемат стъпки, а при неизпълнение Европейският съд може да наложи санкции.
ЕК също изиска от България да въведе европейските стандарти за превода в наказателните производства, гарантиращи правото на справедлив процес. Правилата задължават предоставянето на устен и писмен превод на основните документи по делото на заподозрените, които не разбират езика на производството. Официално уведомление по този въпрос е изпратено на 18 октомври 2023 г., а срокът за отговор е два месеца.
В други инициативи са включени и държави като Естония, Ирландия и Италия, които са призовани да определят национални отговорници за изпълнение на правилата за ограничаване на емисиите на метан. Срокът за предоставяне на информация изтече, но отговори не са постъпили, което може да доведе до започването на наказателни процедури.
Въз основа на данните от Европейската комисия, България и няколко други държави трябва още да транспонират напълно правилата за ставките на ДДС, които улесняват прилагането на намалени и нулеви ставки за основни продукти и услуги, както и законодателството относно възстановяването и преструктурирането на банките. Това законодателство е насочено към осигуряване на финансова стабилност и възможност за поемане на загуби от банковите институции.
Подобряване на правното и икономическото сътрудничество с ЕС
Всички тези натрупани въпроси и производства показват важността на съвместимостта между националните закони на България с европейските норми, както в областта на правосъдието и управлението, така и в сферата на икономиката и опазването на околната среда. Европейската комисия предоставя конкретни срокове за действия, като настоятелно призовава за корекции с цел избягване на съдебни искове и санкции пред Съда на Европейския съюз. При спазване на правилата се очаква да се подобри доверието, бизнес средата и качеството на обслужване на гражданите на България и останалите държави членки.