ЕК отчита подобрение и дигитализация в правосъдните системи на ЕС
Докладът подчертава напредъка в независимостта на съдебната власт и ролята й за единния пазар

Европейската комисия публикува днес нови данни за състоянието на правосъдните системи в Европейския съюз (ЕС). Според граждани от повечето членки независимостта на съдебната власт се е подобрила или е останала стабилна в сравнение с предходната година, сочи официално съобщение на институцията.
Подобрения и дигитализация в съдебната система
За първи път в анализа на комисията са включени показатели, които отразяват влиянието на независимите правосъдни системи върху функциите на единния пазар. Този нов подход цели да подчертае ролята на справедливото съдебие за осигуряването на конкурентна и прозрачна пазарна среда в ЕС.
Докладът обръща внимание и на напредъка в цифровизацията на правосъдието. В девет държави членки вече е възможно електронно представяне на доказателства по дела с граждански, търговски, административен и наказателен характер. Освен това, в 26 страни функционира система за онлайн образуване на производства и предявяване на искове по граждански и търговски дела. Тези дигитални услуги улесняват достъпа до правосъдие и ускоряват процесите.
Оценка на независимостта и роли на административните структури
Различия съществуват между държавите членки по отношение на процедурите за формиране на органите, които преразглеждат обществени поръчки и националните комисии за защита на конкуренцията. Докладът подчертава, че повече от половината предприятия в 15 страни оценяват положително независимостта на тези структури, което е важен индикатор за доверието в правосъдната система.
Допълнителни данни, събрани чрез проучването Евробарометър, показват, че над 50% от гражданите и дружествата в ЕС имат положително мнение за степента на независимост на съдебните институции. Тези оценки отразяват усилията на държавите членки да подобрят реформите за ефективност, качество и автономия в сектора на правосъдието.
Европейската комисия предоставя такива данни от 2013 г. насам, за да проследява напредъка и предизвикателствата пред националните правосъдни системи. Освен това получената информация ще бъде интегрирана в годишния доклад за върховенството на закона в ЕС, планиран за представяне следващата седмица, като част от стратегическия мониторинг на състоянието на правовия ред в Съюза.
Ролята на доклада в контекста на ЕС
- Следене на реформите за независимост и качество на правосъдието;
- Отчитане на влиянието на съдебната власт върху функционирането на единния пазар;
- Насърчаване на цифровизация и улесняване на достъпа до правосъдие;
- Подобряване на доверието на гражданите и бизнеса в съдебните институции;
- Информиране на годишния доклад за върховенството на закона в ЕС.
Така Европейската комисия продължава да следи и стимулира развитието на правосъдния сектор като ключов елемент за стабилността и конкурентоспособността на ЕС.