Доналд Тръмп обяви споразумение с Индонезия за търговия
Тръмп обещава подробности за "страхотна сделка" след напрежение и заплахи от митнически такси

Президентът на Съединените американски щати Доналд Тръмп обяви, че е постигнал споразумение с Индонезия, но не разкри подробности относно неговото съдържание. Съобщението бе направено днес в социалните мрежи, където Тръмп написа, че разговори с индонезийския президент са довели до „страхотна сделка за всички“, като обеща скоро да бъдат оповестени конкретни детайли.
Белият дом засега запази мълчание и не предостави допълнителна информация по темата. Новината идва на фона на ветото, с което Тръмп заплаши Индонезия миналата седмица, предвиждайки митническа такса от 32 процента, която трябваше да влезе в сила на 1 август.
Контекст на търговските преговори
Президентът на САЩ изпрати подобни предупреждения до близо две дузини търговски партньори този месец, сред които са Европейският съюз, Канада, Япония и Бразилия. Тези послания съдържаха предложения за митнически ставки, вариращи от 20 до 50 процента, както и 50% мита върху медта. Срокът 1 август предоставя възможност на страните да договорят взаимоприемливи сделки, които да намалят или отменят предложените мита.
До момента Тръмп е постигнал търговски споразумения с Китай, Обединеното кралство и Виетнам в рамките на тази политика. Споразумението с Индонезия следва същата линия и вероятно има за цел да смекчи напрежението преди наближаващия краен срок.
Търговски отношения между САЩ и Индонезия
Общото търговско бреме между двете страни за 2024 година достига малко под 40 милиарда долара, което е по-малко в сравнение с други партньори, но търговията отбелязва постоянен ръст. Износът на американски стоки към Индонезия нараства с 3,7%, а вносът оттам - с 4,8% през миналата година. В резултат на това САЩ имат търговски дефицит от близо 18 милиарда долара със страната.
По данни на United States Census Bureau основните вносни категории от Индонезия са палмово масло, електронно оборудване като маршрутизатори и комутатори, обувки, автомобилни гуми, естествен каучук и замразени скариди.
Търговско напрежение между САЩ и ЕС
Обявяването на споразумението с Индонезия идва в момент на нарастващо напрежение между Вашингтон и Европейския съюз. Европейската комисия заплахва да наложи мита върху американски стоки на стойност 72 милиарда евро при неуспех в търговските преговори. От САЩ от своя страна се задава 30-процентна мита от 1 август върху вноса от ЕС, което европейските представители определят като неприемливо и заплаха за нормалната търговия между двата пазара.
След срещата на министрите на ЕС в Брюксел официални източници изразиха надежда, че все още е възможно постигането на споразумение, което да предотврати тежките митнически санкции от страна на САЩ. Еврокомисарят Марош Шефчович подчерта решимостта на ЕС да защити своите компании, включително чрез въвеждане на европейски контрамерки, ако преговорите се провалят.
Все пак най-новите данни сочат, че ЕС няма да въвежда ответни мита до 1 август, което изглежда като опит за избягване на ескалация