Доклад за устойчивостта на българските компании ще бъде представен на 27 май

Изследване на 214 дружества разкрива напредъка и предизвикателствата при прилагане на ESG практики в различни сектори

Доклад за устойчивостта на българските компании ще бъде представен на 27 май
Снимка © БТА

Доклад, анализиращ начина, по който българските дружества отчитат своята устойчивост (ESG), ще бъде представен на 27 май от 10:00 часа в зала "Яйцето" на Ректората на Софийския университет. Събитието се организира от Българската фондова борса (БФБ) и цели да покаже напредъка и предизвикателствата в прилагането на устойчиви практики сред българските компании.

Обхват и участници в проучването

Докладът е изготвен от екип на мозъчния тръст Център за устойчиви финанси и енергетика (Зелен център), Българската фондова борса, както и с подкрепата на водещи консултанти като проф. Даниела Бобева, доц. Марина Стефанова и проф. Виржиния Желязкова. В изследването са включени общо 214 български дружества, сред които 15 банки, 26 държавни предприятия, 77 публични дружества и 96 компании от енергийния сектор.

Ключови открития от доклада

От доклада става ясно, че устойчивото корпоративно поведение постепенно се налага в различни сектори на българската икономика. Големите банки демонстрират стабилна интеграция на ESG политики, докато държавните предприятия се отличават с висока социална отчетност. Публичните дружества пък показват утвърдени практики в корпоративното управление.

Енергийният сектор, макар и все още в начален етап, показва обещаващ напредък в областта на устойчивото планиране. Според съобщението, 100 процента от компаниите в този сектор идентифицират значими устойчиви теми, свързани с тяхната дейност. Въпреки това, само 54 процента имат разработени правила за докладване по теми, свързани с устойчивостта, а едва 40 процента интегрират тези принципи в основните си бизнес модели.

Предизвикателства и перспективи

В доклада се отбелязват положителни сигнали за институционализиране на ESG принципите, особено сред дружества, задължени по нормативни изисквания да оповестяват информация по темата. Въпреки това, изследването подчертава наличието на значими предизвикателства, сред които са фрагментираните стандарти за докладване, ограниченото предоставяне на климатични показатели и необходимостта от по-голяма прозрачност.

Организаторите подчертават, че разширяването и прилагането на добрите ESG практики в по-широк мащаб ще бъде от съществено значение за устойчивото развитие на бизнеса в България.

Важност на устойчивото развитие за българската икономика

Представянето на доклада в Софийския университет ще разклати фокуса върху необходимостта от подобряване на отчетността и интегрирането на устойчивост в корпоративната стратегия. Наблюдаваният напредък насърчава оптимизъм, но показва и пътя, който предстои за утвърждаване на стандартизирани практики и повишаване на прозрачността в корпоративния сектор.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent