Димитър Радев очерта ключовите фактори за стабилността след присъединяването към еврозоната

Устойчивата конвергенция на България зависи от фискална дисциплина, усвояване на европейски средства и конкурентна икономика

Димитър Радев очерта ключовите фактори за стабилността след присъединяването към еврозоната
Снимка © Милена Стойкова, БТА

Устойчивостта на България в процеса на конвергенция след приемането на еврото ще зависи от поддържането на разумна фискална политика, ефективното усвояване на европейски средства и развитието на конкурентна икономическа среда. Това заяви управителят на Българската народна банка (БНБ) Димитър Радев в интервю за "Еконострийм Медия", цитирано от пресцентъра на централната банка.

Устойчивост след присъединяването към еврозоната

На въпрос дали конвергенцията ще остане стабилна след въвеждането на еврото, предвид последните данни за инфлацията, Димитър Радев подчерта, че тя е дългосрочен процес, изискващ постоянни усилия. Той отбеляза, че България вече е постигнала значителен напредък, но поддържането на устойчивостта ще зависи от няколко ключови фактора:

  • Благоразумна фискална политика
  • Ефективно усвояване на европейски средства
  • Конкурентна икономическа среда

„Убеден съм, че при правилни политики конвергенцията ще остане стабилна след присъединяването към еврозоната“, каза Радев.

Инфлация и парична политика

По думите на управителя на БНБ, въпреки по-високите нива, инфлацията у нас остава под критериите за ценова стабилност. Отчетено е, че България функционира в режим на валутен борд, което означава, че паричната политика практически се импортира от еврозоната.

Радев уточни, че като централна банка се прилагат инструменти за засилване на трансмисията, като например високите изисквания за минимални резерви, в момента 12%. За овладяване на инфлацията е необходима също така последователна фискална политика, структурни реформи и укрепване на институциите.

„С оглед на предстоящото ни присъединяване към еврозоната, фокусът се измества от национални към общоевропейски инструменти, което ще се отрази и на моята роля“, добави той.

Ролята на България и бъдещето в ЕЦБ

След приемането на страната ни в еврозоната на 1 януари 2026 г., Димитър Радев ще стане член на Управителния съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ). Той изрази предпазливост по отношение на категорични оценки за политиката на ЕЦБ в настоящия момент, като изтъкна, че последните корекции на паричната политика са част от динамичната реакция спрямо инфлационната ситуация.

„Важното е паричната политика да остане в синхрон с мандата за ценова стабилност и да се ръководи от ориентирана към бъдещето, основана на данни рамка“, уточни той.

Относно своето определение на БНБ като една от по-консервативните централни банки, Радев обясни, че това означава следване на политика, базирана на стабилност, дисциплина и доверие в институциите. Тези принципи включват последователност, устойчивост на краткосрочни натиски и твърда ангажираност към ценовата стабилност.

„Тези принципи са напълно съвместими с мандата на ЕЦБ и ще продължа да се ръководя от тях и в бъдещата си роля“, заяви управителят на БНБ.

Насоки за стабилно бъдеще

Обобщено, успешното управление на конвергенцията след присъединяването на България към еврозоната ще изисква интегрирани усилия по няколко направления. Запазването на финансова дисциплина, ефективно използване на европейския финансов ресурс и насърчаване на конкурентоспособността в икономиката са от ключово значение за дългосрочната стабилност.

В същото време, адаптирането към новите общоевропейски механизми и ролята в Европейската централна банка ще поставят нови предизвикателства пред българската парична политика и институции.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent