Д-р Георги Тахов представи водещата роля на България при износа на билки в Ханджоу

Министърът на земеделието акцентира на потенциала и двустранното сътрудничество с Китай по време на Международния ден на чая 2025

Д-р Георги Тахов представи водещата роля на България при износа на билки в Ханджоу
Снимка © БТА

България се утвърждава като един от водещите износители на билки в Европа и света, заяви министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов по време на Международния ден на чая 2025 в китайския град Ханджоу. Министърът акцентира върху значителния потенциал на страната в сектора на лечебните растения и подчерта ролята на износа за българската икономика.

Значение на българските билки на международния пазар

През последните години България събира и преработва около 15 000 тона билки годишно, от които близо 90% се изнасят, посочи д-р Тахов. В страната се събират над 200 вида билки, широко използвани във фармацевтичната, козметичната и хранително-вкусовата промишленост. Основната търговия включва над 20 основни вида, сред които най-търсените са мурсалският чай, липата, шипката, лайката, маточината и лавандулата.

„България има голям потенциал за по-нататъшно развитие и увеличаване на производството и износа на различни билкови чайове“, добави министърът на земеделието и храните.

Културен обмен и икономическо партньорство с Китай

В рамките на събитието българският земеделски министър изрази благодарност към китайските домакини за топлото посрещане и подчерта значението на културния обмен и икономическото партньорство между България и Китай в чаената индустрия. Тахов посочи, че има неизползван потенциал за развитие на двустранната търговия с чай и билки, който може да се разгърне в интерес на потребителите и производителите от двете страни.

Посещението на министър Тахов в Китай се провежда от 19 до 23 май и включва ключови срещи с китайски представители. В понеделник той се срещна с китайския министър на земеделието и въпросите на селските райони д-р Хан Дзун в Пекин. Двамата министри изтъкнаха, че двустранното сътрудничество се основава на стабилна основа и обещаващи възможности за развитие, базирани на прагматичен подход и конкретни резултати.

Перспективи в сектора на билките и чаената индустрия

  • Годишен добив от около 15 000 тона билки в България
  • Над 200 вида събирани билки с приложение във фармацевтиката и козметиката
  • Износът обхваща близо 90% от преработените билки
  • Основни износни артикули: мурсалски чай, липа, шипка, лайка, маточина и лавандула
  • Усилията за развитие на двустранна търговия между България и Китай

България продължава да развива своите традиции и конкурентоспособност в билковия сектор, като същевременно засилва международните си партньорства, особено с Китай – една от водещите световни пазари в чаената индустрия.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини