БНБ обяснява прехода към еврото и периода на двойно обращение
Периодът на едномесечно двойно обращение на лева и еврото започва с въвеждането на новата валута и включва безплатно превалутиране на сметки
Българската народна банка (БНБ) обяви важни разяснения относно присъединяването на България към еврозоната и въвеждането на еврото като национална валута. Периодът на двойно обращение на лева и еврото започва от датата на въвеждане на еврото и ще продължи един месец, през който и двата паралелно ще са законни платежни средства на територията на страната.
Безналични преводи и платежни операции при преминаване към еврото
От началото на периода на двойно обращение безналичните преводи в левове няма да се изпълняват като такива. Всички плащания в национална валута ще се извършват съгласно правилата и техническите изисквания на еврозоната за плащания в евро. Това означава, че системата за брутно сетълмент в реално време в левове (RINGS) ще спре да функционира, като плащанията ще се обработват чрез консолидираната платформа за TARGET услуги, която вече е използвана от българските банки и някои клонове на чуждестранни банки.
От БНБ посочват, че всички платежни операции, инициирани в левове преди въвеждането на еврото, но приключващи в или след тази дата, ще бъдат обработени в евро. Тази промяна важи и за всякакви дейности по превалутиране на банковите сметки изцяло без начисляване на такси или комисиони за клиентите.
Картови плащания и теглене на пари в брой
Потребителите няма да усетят промяна в начина на използване на картите си след въвеждането на еврото. Платежната система за картови трансакции Борика ще продължи работата си, като ще трансформира всички операции към евро, а сетълментът ще се извършва в платформата TARGET.
При теглене на пари в брой от банкомати в единствения месец на двойно обращение, ще се раздават само евробанкноти, от деня на въвеждането на еврото.
Превалутиране на сметки и управление на държавни ценни книжа
В деня на преминаване към еврото кредитните институции еднократно ще превалутират всички левови салда в евро според законови правила за закръгляне, без да налагат такси на клиентите и без изменение на условията по договорите. Клиентите ще имат право в двумесечен срок да закрият едната си сметка и да прехвърлят салдото към друга при същия доставчик на платежни услуги, при условие че няма задължения или тежести по акаунтите.
Търговията с държавни ценни книжа в левове ще бъде прекратена три работни дни преди датата на въвеждане на еврото, а за превалутирането им не се събират такси или комисиони.
Такси, лихвени проценти и нормативни промени
По време на дванадесетмесечния период на двойно обозначаване на цените на стоките и услугите, който започва един месец след решението за приемането на еврото, доставчиците на платежни услуги ще посочват всички такси и комисиони както в левове, така и в евро.
БНБ ще прекрати публикуването на основния лихвен процент, който е ключов за определяне на законната лихва в страната. Това е свързано с прехода към единна лихвена политика в еврозоната.
За левовите кредити, превалутирани в евро, законодателството предвижда алтернативен бенчмарк за лихвени проценти при промяна или прекратяване на предходния индекс. Важно е, че новите лихви не трябва да са по-високи от тези преди въвеждането на еврото. Банките ще уведомяват своите клиенти за всички промени в договорите своевременно и по законов ред.
Информация и прозрачност по прехода към еврото
Отговорите на често задавани въпроси, свързани с приемането на еврото и промяната в платежните услуги, се публикуват на официалната страница на Българската народна банка.
Този преход към новата валута има за цел да осигури плавен и безпроблемен процес, минимизирайки възможните неудобства за потребителите и бизнеса, докато страната се присъединява към еврозоната.