Бизнес кредити в еврозоната достигнаха най-висок растеж от две години

ЕЦБ отчита ускорение в банковото кредитиране и леко забавяне на паричното предлагане през юни

Бизнес кредити в еврозоната достигнаха най-висок растеж от две години
Снимка © Владимир Шоков, БТА

Банковото кредитиране на бизнеса в еврозоната отбеляза най-силния си растеж за последните две години през юни, достигайки увеличение от 2,7% спрямо същия месец на предходната година. Това обяви Европейската централна банка (ЕЦБ) днес, предаде агенция Ройтерс.

През май растежът на кредитите за предприятията е бил 2,5%, което показва ускорение през юни. В същото време, заемите, отпуснати на домакинствата, също са нараснали с 2,2%, най-високият темп от април 2023 г. насам.

Влиянието на лихвените проценти върху кредитния пазар

В началото на юни Европейската централна банка понижи основните лихвени проценти за седми път поред, което обикновено води до по-евтини кредити. Въпреки това, на последното си заседание в четвъртък ЕЦБ реши да направи пауза и да запази лихвите без промяна.

По-ниските лихвени проценти стимулират банките да отпускат повече заеми, като това спомага за повишаване на кредитната активност както сред бизнеса, така и сред домакинствата. ЕЦБ взема предвид и данните за паричното предлагане при формирането на своята политика, тъй като те дават индикатори за възможното развитие на инфлацията.

Паричното предлагане в еврозоната се увеличава по-бавно от очакваното

Темпът на растеж на паричното предлагане, измерено чрез най-широкия паричен агрегат М3, се ускорява с 3,3% на годишна база през юни. Въпреки това, икономисти, анкетирани от Ройтерс, са прогнозирали по-силен ръст от 3,7%.

М3 включва в себе си парични средства, депозити по текущи сметки, инструменти на паричния пазар и дългови ценни книжа. Това показва, че въпреки лекото забавяне спрямо очакванията, паричното обращение в еврозоната продължава да нараства.

Значение на последните данни за икономическата политика

Растежът на банковото кредитиране за предприятията и домакинствата отразява ефекта от по-ниските лихвени проценти и допринася за стимулиране на икономическата активност. В същото време, по-бавното нарастване на паричното предлагане може да бъде сигнал за необходимостта от внимателно наблюдение на икономическите процеси в еврозоната.

Чрез тези показатели Европейската централна банка следи динамиката на икономиката и инфлацията, за да вземе своевременни решения по паричната си политика.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent