България очерта приоритетите си за енергетиката на неформалното заседание в ЕС през май 2025 г.
Министерският съвет одобри позицията на България за заседанието на Съвета на ЕС на 12 и 13 май 2025 г. във Варшава, фокусирано върху енергетиката и сигурността.

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз, посветено на енергетиката, което ще се проведе на 12 и 13 май 2025 г. във Варшава, Полша. Това съобщиха от правителствената пресслужба.
Основни акценти на заседанието в сферата на енергетиката
Темите на дискусиите по време на неформалното заседание ще включват възстановяването на енергийната инфраструктура в Украйна, както и оценка на готовността на Украйна и Молдова за предстоящия зимен сезон. Освен това, внимание ще бъде отделено и на подобряване на енергийната сигурност чрез разширен достъп до критични чисти технологии.
Позицията на България и приоритетите в енергетиката
От Министерския съвет уточняват, че България поставя акцент върху важността на правното сближаване с европейското енергийнo законодателство. Това е особено значимо в контекста на енергийния сектор и предстоящото разширяване на Европейския съюз. В тази връзка страната ни подчертава нуждата от балансирано разпределение на финансовите ресурси, необходими за този процес.
В усилията за повишаване на енергийната сигурност България подкрепя:
- засилен достъп до критични чисти технологии;
- развитие на европейско производство и насърчаване на иновациите;
- инвестиции в технологии за съхранение на енергия, включително помпено-акумулаторни водни електроцентрали (ПАВЕЦ);
- ускорено изграждане на трансгранична енергийна инфраструктура;
- дигитализация на енергийните мрежи с оглед на конкурентоспособността, социалната справедливост и устойчивия енергиен преход.
Европейският контекст на енергийната сигурност
Инициативите за модернизиране и укрепване на енергийната сигурност в региона придобиват особена значимост предвид събитията в Украйна и предизвикателствата, свързани с осигуряването на стабилни енергийни доставки през зимния сезон. България изразява своя ангажимент към съвместната европейска политика и подкрепя мерки, които допринасят за слагането на основите на устойчив енергиен преход в съюза.