Австралийски изследователи създават дистанционно управлявани бръмбари-киборги за спасителни операции

Технологията използва естествената пъргавина на бръмбарите за ефективна навигация в градски бедствия и предоставя важна информация на спасителите

Австралийски изследователи създават дистанционно управлявани бръмбари-киборги за спасителни операции
Снимка © БТА

Австралийски изследователи разработват иновативен метод за подпомагане на спасителни операции в градска среда, използвайки дистанционно управлявани бръмбари-киборги. Тази технология цели да ускории откриването на оцелели при бедствия, като се възползва от естествените способности на насекомите.

Технологията и нейното приложение

Бръмбарите-киборги представляват живи чернотелки, оборудвани с миниатюрни раници, съдържащи микрочипове. Чрез тези устройства спасителите могат да контролират насекомите дистанционно, изпращайки електрически сигнали към техните антени или предни крила. Това позволява насочване през развалините, използвайки естествената пъргавина на бръмбарите.

„Бръмбарите притежават много природни дадености. Те ги правят майстори на катеренето и маневрирането в малки, сложни пространства, като например гъсто струпани отломки, през които за роботите е трудно да маневрират“, обяснява Танг Во-Доан, водещ автор на изследването от Университета на Куинсланд.

Изследователите отбелязват, че тези насекоми могат да се движат не само странично, но и нагоре по стени – задача, която малките роботи изпитват затруднения да изпълнят заради липсата на естествено усещане и пъргавина. Лаклан Фицджералд от екипа подчертава, че такъв подход може да бъде ключов при навигация в сложна градска среда.

Настоящи постижения и бъдещи планове

В първоначалните тестове се е използвало свързано захранване, но според учените бръмбарите могат да носят батерии, съобразени с теглото им, което би осигурило автономност. В момента работата е насочена към интегриране на камери и усъвършенстване на енергийните системи на миниатюрните раници, за да могат бръмбарите-киборги да функционират в реални спасителни условия.

„Целта ни е да създадем средство за бързо локализиране и оценка на състоянието на попаднали в капан хора, като предоставим на спасителите жизненоважна информация“, допълва Танг Во-Доан.

Очаква се полевите тестове на тази иновативна технология да започнат в рамките на следващите пет години.

Предистория и допълнителни детайли

Технологията се опира на предишни изследвания, в които учените поставиха миниатюрни „раници“ на редки бръмбари, за да проследяват движенията им. Текущият проект надгражда тези знания, като използва чернотелки и им придава контролирани функции.

Използването на живи насекоми с роботизирани компоненти предлага нова перспектива в сферата на спасителната техника, като комбинира естествени възможности с модерни технологии за комуникация и дистанционно управление.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent