Андрю Бейли: отслабващият пазар на труда влияе на британската икономика
Управителят на "Банк ъв Ингланд" изтъкна рисковете пред растежа и инфлацията заради глобалната несигурност и енергийни цени

Пазарът на труда във Великобритания продължава да отслабва, а нарастващата несигурност в световната икономика оказва отрицателно въздействие върху растежа на британската икономика и инвестиционните намерения. Това заяви Андрю Бейли, управител на "Банк ъв Ингланд", в интервю за Си Ен Би Си по време на срещата на върха на централните банки в Синтра, Португалия, цитирано от Ройтерс.
Икономическите предизвикателства пред Великобритания
Според Бейли ключовият въпрос за "Банк ъв Ингланд" е доколко отслабването на пазара на труда и на икономиката като цяло ще спомогне за намаляване на инфлационния натиск. Управителят акцентира по-скоро върху рисковете за икономиката, отколкото върху опасността от инфлация, макар централната банка да следи "много внимателно" евентуални сигнали, че последните покачвания на цените могат да се окажат по-трайни.
След изказването на Бейли доходността по краткосрочните британски държавни облигации спадна до почти двумесечно дъно, отбелязва Ройтерс. Управителят потвърди и очакванията си, че лихвените проценти ще продължат да намаляват постепенно.
Финансовата политика и бъдещи перспективи
През миналия месец "Банк ъв Ингланд" остави водещата си лихва без промяна на двугодишния минимум от 4,25%. В същото време институцията подчертала, че се съсредоточава главно върху инфлационните рискове, свързани със слабия пазар на труда и повишените цени на енергията, дължащи се на конфликта в Близкия изток.
Инвеститорите прогнозират, че централната банка ще направи още две понижения на лихвите по 0,25 процентни пункта, което би свалило водещата лихва до 3,75% до края на настоящата година.
Предизвикателства и фокус върху икономическия растеж
Андрю Бейли подчертава сложната ситуация пред британската икономика. От една страна отслабващият пазар на труда може да намали инфлационния натиск, но от друга – несигурността в световен мащаб и външнополитическите събития продължават да застрашават стабилността и растежа. Централната банка остава нащрек и внимателно следи икономическите данни, за да адаптира своята парична политика своевременно и ефективно.