Администрацията на Тръмп акцентира върху качествените търговски споразумения

Министърът на финансите Скот Бесънт подчерта, че крайният срок за споразумения с ЕС може да бъде преразгледан

Администрацията на Тръмп акцентира върху качествените търговски споразумения
Снимка © J. Scott Applewhite, БТА

Администрацията на президента Доналд Тръмп акцентира върху качеството на търговските споразумения, а не толкова върху спазването на крайни срокове за сключването им, съобщи министърът на финансите на САЩ Скот Бесънт в навечерието на 1 август – датата, която може да сложи начало на митнически ограничения спрямо Европейския съюз.

Фокус върху качеството на търговските споразумения

В интервю за СиЕнБиСи (CNBC) Скот Бесънт заяви, че администрацията няма да се поддава на натоварване за побързани договорености с цел самото им постигане. „Няма да бъдем притискани да сключваме бързи сделки само заради самите тях“, обясни той. Министърът посочи, че крайният срок 1 август за сключване на търговски споразумения, в частност с Европейския съюз, може да бъде преразгледан, но това зависи от решението на президента Тръмп.

„Ще видим какво ще направи президентът. Но ако по някакъв начин се върнем към нивата на митата от 1 август, мисля, че по-високото ниво на митата ще увеличи натиска върху тези страни да сключват по-добри сделки“, каза Бесънт, като подчерта, че по-сериозните тарифи биха стимулирали страните да постигнат по-изгодни условия.

Преговори с Китай и международна търговска политика

Министърът на финансите обяви, че в близко бъдеще ще продължат разговорите с Китай. Той коментира, че въпросите по търговията с Пекин са на добра основа, което позволява диалогът да се разшири към други теми, като например въпроса за купуването на санкциониран ирански и руски петрол от Китай. „Можем да говорим и за слона в стаята, а именно за големия търговски дисбаланс, който трябва да бъде коригиран от страна на китайците“, допълни Бесънт.

Освен това американският финансов министър изрази подкрепа за това Европейският съюз да последва евентуално решение на САЩ за налагане на вторични мита срещу Русия.

Отношенията с Япония и вътрешна политика

Във връзка с Япония Бесънт посочи, че американската администрация се стреми най-вече към постигане на най-изгодна сделка, без да отделя особено внимание на вътрешнополитическата ситуация в страната.

Коментари за Федералния резерв

Министърът също направи оценка на ролята на Управлението за федерален резерв (УФР), като заяви, че цялата институция би трябвало да бъде подложена на оценка, особено във връзка с успеха на своята дейност. Той отказа да коментира медиен материал, според който е препоръчал на президента Тръмп да не уволнява председателя на УФР Джером Пауъл, като подчерта, че това е прерогатив само на президента.

Контекст и перспективи

  • На 12 юли 2019 г. президентът Доналд Тръмп обяви въвеждането на мита от 30% върху вноса от Европейския съюз и Мексико, които да влязат в сила от 1 август същата година.
  • Крайният срок изисква постигнатите споразумения да предотвратят налагането на високите мита, които биха засегнали значителна част от вноса.
  • Администрацията акцентира върху търговските преговори като средство за постигане на по-добри и балансирани международни отношения.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent