15 организации представят обща позиция по българския Социален план за климата
Събитието в София събира експерти и граждански групи за обсъждане на мерки срещу енергийна уязвимост и новата Схема за търговия с емисии

Утре в Националния пресклуб на БТА в София 15 граждански, научни и професионални организации ще представят обща позиция по проекта на българския Социален план за климата. Общественото обсъждане на плана приключи на 20 юли, съобщиха организаторите на пресконференцията.
България ще разпредели 5 милиарда лева за подпомагане на енергийно и транспортно уязвимите домакинства и микропредприятия в периода 2026-2032 г. Тази мярка е във връзка с въвеждането на новата схема за търговия с емисии (СТЕ 2) на европейско ниво, която ще засегне тези групи чрез ценообразуване на парниковите газове.
Въздействие на новата Схема за търговия с емисии (СТЕ 2)
СТЕ 2 ще въвежда цена върху емисиите от изкопаеми горива, използвани в сгради, транспорт и микропредприятия. Това се очаква да доведе до умерено нарастване на цените на бензина, дизела, природния газ и транспортните услуги. Всеки член на Европейския съюз е задължен да създаде национален Социален план за климата, който да описва конкретни мерки и инвестиции за защита на най-уязвимите групи от населението.
Участници и цели на събитието
Сред говорителите на пресконференцията ще бъдат представители на WWF България, Екологично сдружение „За Земята“ и Център за енергийна ефективност „ЕнЕфект“. Събитието ще събере също и Асоциация „Активни потребители“, „Хабитат България“ и други организации, които са участвали активно в консултациите по проекта на Социалния план за климата.
Това становище цели да изрази позициите на различни заинтересовани страни и да даде препоръки за оптимизиране на мерките в плана, които да осигурят ефективна подкрепа и минимизиране на негативните социални ефекти от новата схема за търговия с емисии.