Жътвената кампания в Бургаско завършва с ниски добиви заради сушата
Продължителната суша и недостатъчното напояване водят до критично намалени добиви от пшеница, рапица и слънчоглед

Жътвената кампания в област Бургас е към своя край, като тази година добивите са предимно средни към ниски. Това съобщи председателят на регионалния клон на Националната асоциация на зърнопроизводителите в България Александър Сотиров пред БТА. Според него основните причини за по-ниските резултати са продължителната суша и недостатъчните възможности за напояване в района.
Ниски добиви и неблагоприятни климатични условия
Жътвената кампания в Бургаско се характеризира с критично ниски добиви, особено в районите засегнати от слани. Там земеделците събират между 200 и 300 килограма пшеница на декар, а при рапицата средните добиви достигат около 200 килограма на декар, обясни Сотиров. Той подчерта, че валежите са спрели още в средата на май, което се отразява най-вече на пролетните култури.
"През тази година имаме много сухи месеци. Толкова продължителна суша не е наблюдавана от много години и това заплашва да провали реколтата," коментира още председателят на зърнопроизводителите. Той изрази притеснение, че площите, засегнати от пожари, вероятно ще бъдат повече в сравнение с предходни години, въпреки че към момента липсват обобщени данни за това.
Прогнози за слънчогледовата реколта и напояването
Сушата и горещините през месеците юни и юли също се отразяват неблагоприятно на реколтата от слънчоглед. Според Александър Сотиров, очакваните добиви ще са едва между 70 и 80 килограма на декар. Той добави, че макар на някои места да се отчетат по-добри резултати, общата ситуация със слънчогледа в областта е тревожна.
„Ние не си спомняме толкова горещ и сух период,“ каза Сотиров и отбеляза, че поради затруднените условия при отглеждането на тази култура, много земеделски производители може да се откажат от нея в полза на други по-подходящи растения.
Относно системите за напояване той отбеляза сериозни проблеми с инфраструктурата в областта. „Липсват достатъчно водоеми, а и в последните години валежите са твърде оскъдни. Качественото напояване изисква както средства, така и усилия и от държавата, и от самия земеделски сектор. При липса на вода обаче ние сме с вързани ръце,“ заяви председателят на регионалния клон на асоциацията.
Предизвикателствата пред земеделието в Бургаско
- Продължителна суша и липса на валежи от май насам
- Полета със засегнати пожарни площи, което още не е количествено оценено
- Ниски добиви при пшеница и рапица – между 200 и 300 килограма на декар
- Понижени реколти от слънчоглед – около 70-80 килограма на декар
- Недостатъчна инфраструктура за напояване в областта
Настоящите климатични условия и липсата на адекватни водни ресурси създават сериозни предизвикателства пред зърнопроизводителите в Бургаско. Това може да доведе до значителни промени в земеделската структура и предпочитания на местните стопани в бъдеще.