Проф. Божидар Йонов разкри еволюцията на българското участие в ЕКСПО
Ректорът на НХА за периода 2003-2007 г. подчерта ролята на дигиталните технологии в съвременните световни изложения

Проф. Божидар Йонов, ректор на Националната художествена академия (НХА) в периода 2003-2007 г. и известен художник и плакетист, разказа за промяната в създаването на образите на страните на световните изложения ЕКСПО. Той сподели това по време на представянето на специалния брой на списание „ЛИК“ на тема „България и световните изложения“ в мултимедийния център в зала „МаксиМ“ на Българската телеграфна агенция в София. Според проф. Йонов в съвременните ЕКСПО вече не само архитекти и художници, но и експерти в дигиталните и визуални технологии оформят визиите на националните павилиони.
Еволюция в създаването на експозициите на световните изложения
Проф. Йонов направи историческа ретроспекция, започвайки от първите световни изложения в Чикаго и стигайки до по-скорошни като тези в Осака. Той подчерта, че от самото начало тези събития са били арена за изключителни творчески идеи, реализирани от архитекти, художници и други специалисти.
„През последните години става все по-очевидно, че в оформлението на пространствата се включват различни специалисти в областта на пространствения дизайн, дигиталните технологии и светлинните ефекти“, обясни проф. Йонов. Той изрази мнение, че това разширяване на участниците допринася за все по-впечатляващи и многоизмерни експозиции.
Лични спомени и приносът на България
Проф. Йонов сподели впечатляващи спомени от своята творческа кариера, свързани със световните изложения. „Имам страхотни спомени, които се връщат почти 50 години назад“, разказа той. Като студент и наскоро завършил, негово пано бе одобрено за експониране на изложение в Монреал, Канада. Въпреки че не е успял да посети изложението лично поради ограниченията тогава, творецът подчерта, че в онези времена посещенията са били строго контролирани.
Освен това, проф. Йонов припомни, че още в периода на Съюза на българските художници е функционирал специален отдел, занимаващ се с пространствено оформление и графичен дизайн. По-късно в Националната художествена академия е създадена специалност, посветена на тази област. Така изкуството, свързано с представяне на България на световни изложения, е плод на творци от НХА.
Нови перспективи за българското участие в ЕКСПО
Проф. Йонов отбеляза, че съвременните изложби привличат и специалисти, работещи с дигитални и визуални електронни технологии, което дава възможност за по-богати и иновативни визуални решения. Той изрази надежда, че българското представяне на изложението в Осака ще бъде впечатляващо и ще включва нещо повече от познати символи като киселото мляко.
„За мен би било много интересно да имаме по-добра визуална представа за изложението в Осака от българска страна. Пожелавам не само кисело мляко да има, но и други неща, които да впечатлят японците“, завърши проф. Йонов.