Здравни експерти обсъдиха предизвикателствата около хепатит С през 2024 г.

Акцентът бе поставен върху ниската ефективност на лечението и необходимостта от разширен скрининг и ранна диагностика в България.

Снимка © БТА

Здравните експерти в България обсъдиха предизвикателствата при диагностицирането и лечението на хепатити, като особено внимание бе отделено на хепатит С. Темата на събитието беше „Защо почти всеки трети с хепатит С остава без лечение през 2024 г.“, а организатори бяха Българското дружество по гастроентерология и Сдружение „ХепАктив“, с подкрепата на Българския лекарски съюз (БЛС).

Тенденции в заболеваемостта на хепатитите в България

От 2017 г. до 2024 г. се наблюдава постепенен спад в случаите на вирусни хепатити, което главно се дължи на намаляването на хепатит А – от около 2800 случая на 650, информира главният държавен здравен инспектор доц. д-р Ангел Кунчев. Той добави, че също така има намаление при хепатит Е, като тази положителна тенденция е резултат от подобрената хигиена и повишеното ниво на здравна култура сред населението.

В същото време, обаче, се отчита ръст на случаите с хепатит Б – от 88 през 2019 г. на 262 през миналата година. При хепатит С броят на заболелите се е увеличил от 25 на 115 за същия период. Доц. Кунчев оцени този факт като тревожен и посочи, че в страната има значителна неефективност в ранното откриване и лечението на хепатит С.

Инициативи за подобряване на ранната диагностика и лечение

Според проф. д-р Красимир Антонов, председател на Българското дружество по гастроентерология, е необходимо да се повиши информираността на общопрактикуващите лекари относно профилактичните изследвания за хепатити. В рамките на националната програма за периода 2026-2030 г. се предвижда да се разшири обхватът на скрининга, включително чрез включване на по-широки групи от населението.

Експертите настояват също така за провеждането на национално серологично изследване и разширяване на скрининга сред хора на възраст от 30 години нагоре. Целта е заболяването да бъде диагностицирано навреме, за да се избегнат усложнения, обясни д-р Николай Брънзалов, председател на Българския лекарски съюз.

Рискове и статистика за Хепатит С

В България хепатит С причинява 412 смъртни случая годишно, което е приблизително 1 починал на ден от това заболяване. В световен мащаб от хепатит Б и хепатит С умират около 1,1 милиона души годишно, съобщиха организаторите на дискусията.

Хепатит С е РНК вирус, който протича безсимптомно в ранните етапи. Той се предава главно по кръвен път и за разлика от други хепатити няма налична ваксина. Въпреки това, за заболяването вече има дефинитивно лечение. Без своевременно лечение, хепатит С може да доведе до тежки усложнения като цироза и рак на черния дроб.

Неотложни мерки и бъдещи перспективи

  • Повишаване на информираността и обучение на общопрактикуващите лекари за значението на профилактичните прегледи;
  • Разширяване на националните програми за скрининг и диагностика на хепатити;
  • Провеждане на национално серологично проучване, което да картографира разпространението на вирусните хепатити;
  • Фокус върху ранното откриване на хепатит С с цел предотвратяване на тежки здравословни усложнения.

Експертите подчертаха, че борбата с хепатит С изисква усилия на различни нива на здравната система, както и активна обществена ангажираност. Само така може да се намали броят на заразените и да се повиши ефективността на лечението през 2024 г. и след това.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини