Завършиха стратегическите документи за Националната многопрофилна детска болница
Проектът включва над 400 легла и над 1000 медицински специалисти с интегриране на европейски стандарти

Стратегическите документи, които поставят основите за изграждането на Националната многопрофилна детска болница, вече са окончателно завършени, съобщиха от Министерството на здравеопазването след съвместна среща с ключовите участници в проекта. Сред тях са консултантският консорциум IDOM, Европейската инвестиционна банка, Здравната инвестиционна компания за детска болница (ЗИКДБ) и Общественият съвет. Тези документи включват доклади за структура, обхват и капацитет, функционална програма, както и медицинско и немедицинско оборудване, изградени на база експертна оценка и водещи европейски практики, интегрирани в иновативен модел за съвременно детско здравеопазване.
Изграждането на документацията и текущият напредък в проекта
Заместник-министърът на здравеопазването Добромира Карева подчерта, че завършените доклади свидетелстват за високо ниво на професионализъм и отразяват най-добрите европейски стандарти. „Тези документи въплъщават иновативен и целенасочен модел на съвременно детско здравеопазване“, каза тя.
Директорът на ЗИКДБ Десислава Малинова също изрази удовлетворение от финализирането на стратегическите документи и отчете ясна посока и силен ангажимент от страна на всички участници. Според нея, в момента текат дейности по изработване на обемно-устройствено планиране, което ще послужи като основа за бъдещото архитектурно проектиране на болницата. Освен това се извършва подробен анализ на съществуващите педиатрични структури в лечебните заведения в София, което ще допринесе за оптималното разпределение на ресурсите.
Поглед към бъдещето: как ще изглежда болницата
Процесът на детайлно обсъждане на визията на Националната детска болница и функционалния доклад започна в началото на март 2025 година. Този доклад представя бъдещия вид и организация на лечебното заведение. Първоначалните разчети показват, че новата болница ще разполага с над 400 легла и ще се нуждае от медицински персонал, наброяващ повече от 1000 души.
Въз основа на последните обявления на вицепремиера Гроздан Караджов се отбелязва ускорен темп при изграждането на бъдещата детска болница, което свидетелства за сериозност и решителност в реализацията на този важен проект за българското здравеопазване.
Перспективи и значение на проекта
- Завършените стратегически документи осигуряват стабилна основа за продължаване на строителството и оборудването на болницата.
- Интегрирането на европейски практики гарантира прилагането на иновативни решения в детското здравеопазване.
- Предстои архитектурно проектиране, базирано на обемно-устройственото планиране и анализ на съществуващите структури.
- Новата болница ще отговаря на съвременните стандарти с голям капацитет и квалифициран персонал.
Проектът за Националната многопрофилна детска болница се очертава като ключово събитие в развитието на здравната инфраструктура за деца в България, с акцент върху качествено и иновативно медицинско обслужване.