"Възраждане" предлага увеличаване на таксите за строеж в София
Предложенията целят осигуряване на повече средства за общинския бюджет и развитие на инфраструктурата

Общинските съветници и народните представители от партия „Възраждане“ в София ще внесат днес предложение за промени в Закона за местните данъци и такси. Инициативата е насочена към увеличаване на таксите за разрешително за строеж с цел осигуряване на по-големи финансови средства за общинския бюджет.
Предложение за увеличение на таксите за строителство
Общинският съветник от „Възраждане“ Деян Николов обяви в парламента, че предложената промяна е насочена към значително повишаване на таксите за строителни разрешителни, които в момента са символични – около 10 лева на квадратен метър в София. Според него таксата би трябвало да се увеличи първоначално до 100 лева на квадратен метър, след което поетапно да достигне до 200 лева.
„Тази мярка ще осигури достатъчно средства не само за достойно заплащане на транспортните работници, но и за медицинските сестри, служителите в администрацията, както и за големи инфраструктурни проекти в града“, коментира Николов.
Контекст и очаквания за подкрепа
Според представителя на „Възраждане“, столицата има сериозен проблем с презастрояването, а ниските такси за строеж не спомагат за регулиране на този процес. Чрез предложеното увеличение на таксите се очаква да се генерират значителни допълнителни приходи в общинския бюджет, които да спомогнат за подобряване на качеството на услугите и инфраструктурата в София.
Николов изрази надежда, че на национално и местно ниво законодателното предложение ще получи подкрепа от други парламентарни групи, както и от всички партии в Столичния общински съвет, за да може увеличението на таксите да бъде прието и приложено.
Възможности за развитие на общинските услуги
Със събраните средства от увеличените такси ще могат да се покриват не само възнагражденията на различни категории служители, но и да се финансират мащабни инфраструктурни проекти, които са от ключово значение за развитието на София. Това ще доведе до по-добро управление на градската среда и ще подпомогне справянето с проблемите, свързани с бързото градско строителство и натоварването на инфраструктурата.