Васил Пандов обвинява парламента в блокиране на увеличението на заплатите в здравеопазването
ПП-ДБ настоява за допълнително финансиране на медицинските сестри, като обвинява управляващите и предишното управление на ГЕРБ

Васил Пандов от ПП-ДБ обвини управляващите, че са блокирали предложения за увеличение на заплатите на медицинските сестри и специалистите по медицински грижи. Според него новото парламентарно мнозинство, в което участват ГЕРБ, БСП, ИТН и ДПС с представители като г-н Пеевски, е отхвърлило исканията за осигуряване на допълнителни средства в бюджета, което е причина за ниските заплати в сектора.
Политически спор за финансиране на здравния сектор
В кулоарите на парламента Пандов коментира, че още с приемането на държавния бюджет и бюджета на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е била отхвърлена инициатива на ПП-ДБ за отделяне на 60 милиона лева за увеличаване на възнагражденията на медицинските сестри в държавните здравни структури.
„Министерството на здравеопазването има анализ, който уточнява необходимите средства за подобряване на заплатите на медицинските специалисти, но ние не получихме подкрепа“, заяви Пандов. Той подчерта, че освен помощ за сестрите, са били направени предложения за увеличаване на възнагражденията и на лекарите и сестрите в психиатричните структури, както и на медиците работещи в ТЕЛК, но и те също са останали без одобрение.
„Всички тези инициативи бяха отхвърлени, а ако някой трябва да търси обяснение за ниските заплати, това е резултат от 12-годишното управление на ГЕРБ. Бившият премиер Борисов не предприе трайни мерки за подобряване на финансовото положение на медицинските сестри и лекарите“, каза още той.
Критика към подхода на предишни и настоящи управления
Пандов описа политиката по отношение на възнагражденията в здравния сектор като „раздаване от джипката“ – израз, използван при предходното управляванe на Борисов, когато за психиатричните болници бе осигурена целева помощ в размер на 12 милиона лева след протести на медиците. В същото време предложенията за системно увеличение чрез колективни трудови договори не са били приети, което според Пандов води до необходимостта от нови протести.
„Преди две години предложихме механизми, с които възнагражденията на медицинските сестри и лекари да отговарят на минималните стандарти, заложени в колективните трудови договори и законодателството. Това доведе до покачване на заплатите в някои здравни звена, но срещна съпротива от страна на болниците. В момента липсва нов колективен трудов договор и правителството не предприема действия в тази насока“, обясни той.
Пандов посочи, че настоящото недоволство сред медицинските работници нараства и се задълбочава, като припомни и че са били отпуснати около 15 милиона лева увеличение на заплатите само на полицаите и за транспорт, докато за медицинските сестри и лекари не се осигуряват подобни средства.
Политическа сложност и последствия
Депутатът коментира още, че сегашната ситуация е следствие и от кризата, създадена по времето на Борисов, за която той сам е отговорен, а кметът, който според Пандов трябва да подаде оставка, все още има подкрепа. Като извод той загатна, че без структурни промени и истински ангажимент, проблемите с възнагражденията в здравния сектор ще останат нерешени.