Швеция и Великобритания станаха пълноправни членове на LOFAR ERIC
Присъединяването през март 2025 г. засилва европейското сътрудничество в радиоастрономията

Швеция и Великобритания станаха нови пълноправни членове на консорциума LOFAR ERIC след решение на Съвета през март 2025 г. Това разширяване увеличава броя на държавите-членки на осем и подчертава значимостта на LOFAR като водеща европейска научноизследователска инфраструктура за радиоастрономия.
Разширяване на LOFAR ERIC и значението му за науката
LOFAR ERIC е консорциум, който управлява и развива мрежата от радиоантени LOFAR – най-големият и най-чувствителен радиотелескоп в света на ниски честоти (10-240 MHz). България, Германия, Ирландия, Италия, Нидерландия и Полша са учредители на тази организация, която обединява 52 антенни станции, разположени в осем европейски държави. През 2026 г. се планира разширение с нови станции в Италия и България.
Швеция и Обединеното кралство са били активни сътрудници в проекта от години, като техните станции в Онсала и Чилболтън работят от 2011 и 2010 г. съответно. Преминаването им към пълноправно членство потвърждава ангажимента им към развитието на радиоастрономията и усилията на Европа да остане глобален лидер в тази област.
Коментари от ръководители и експерти
Жаклин Мут, председател на Съвета на LOFAR ERIC, отбеляза: „Присъединяването на Швеция и Обединеното кралство като пълноправни членове представлява значителен напредък и укрепва европейското сътрудничество в астрономическите изследвания.“
Директорът на LOFAR ERIC Михил ван Хаарлем допълни, че богатият опит на астрономите от двете страни ще подобри изследователските възможности и ще допринесе за нови научни открития.
Джон Конуей, директор на космическата обсерватория в Онсала, изрази удовлетворение от членството на Швеция: „Очакваме с нетърпение модернизацията на нашата станция до стандарта LOFAR 2.0 и интензивно сътрудничество с европейските колеги за нови астрономически открития.“
Заместник-директорът по астрономия в STFC-UKRI Джени Хискок подчерта значението на членството на Великобритания: „LOFAR е водеща международна инфраструктура, която ни помага да изследваме основни въпроси за произхода на Вселената. Членството в ERIC засилва научното сътрудничество и иновациите, обогатяващи живота на хората по света.“
Технически и научни аспекти на LOFAR
LOFAR предлага уникална чувствителност, над 100 пъти по-добра от предишните нискочестотни телескопи, с висока разделителна способност и възможности за многопосочно наблюдение. От декември 2023 г. управлението на инфраструктурата е централизирано под LOFAR ERIC.
В момента тече основно обновление на изчислителния хардуер (LOFAR 2.0), което ще разшири научните възможности. Архивите на LOFAR са отворени за изследователи от цял свят, позволявайки анализ на данни, свързани с изучаването на галактики, космически явления и други аспекти на Вселената.
Изчислителните ресурси и съоръжения за съхранение на данни се намират в Амстердам, Юлих и Познан, което осигурява ефективна поддръжка на научните изследвания и международното сътрудничество в рамките на проекта.