Президентът на КНСБ Пламен Димитров алармира за високи цени и корупция
Димитров призова потребителите за контрол върху пазара и коментира икономическите предизвикателства пред България

Президентът на КНСБ Пламен Димитров предупреди за необходимостта от контрол върху цените на стоките и услугите, особено на най-важните, заради сериозните годишни увеличения, които достигат до 20-30%. Той отправи призив към потребителите да играят активна роля като контролен орган на пазара и да санкционират прекалено високите наценки.
Растящи цени и ролята на потребителите
В интервю за Нова телевизия, Пламен Димитров подчерта, че в "малката кошница" от основни продукти се наблюдават големи увеличения в цените. Той коментира, че вече има сериозни покачвания при най-насъщните стоки и услуги. Призивът му към потребителите е те активно да наказват търговците, които слагат надценки от 200-300%, като по този начин да се насърчи лоялната пазарна конкуренция.
Освен това, Димитров заяви, че Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) трябва да предприеме действия при съмнения за нелоялни търговски практики. Той изрази недоумение заради високите цени на млечните продукти в България, които са сред най-високите в Европейския съюз, и заяви, че подобни нива не могат да се обяснят единствено с пазарно поведение.
Икономически перспективи и предизвикателства
Димитров прогнозира, че с влизането на България в еврозоната в началото на следващата година страната вероятно ще получи още едно повишение на кредитния си рейтинг. В същото време той предупреди, че бюджетът за 2026 г. може да се окаже изключително тежък заради необходимостта от балансиране на публичните финанси.
Относно доходите, президентът на КНСБ очаква те да продължат да растат с двуцифрени темпове – между 12 и 15 процента, подобно на опита на балтийските държави след приемането им в еврозоната. По думите му, това развитие е необходимо да бъде съпътствано от стимулиране на нови инвестиции и добавена стойност за по-справедливо разпределение между бизнеса и работещите.
Корупция и предстоящи протести
Като основен проблем пред страната президентът на КНСБ посочи корупционната среда. Тя е пречка пред инвеститорите, които освен кредитния рейтинг, търсят и гаранции за своите вложения. Пламен Димитров съобщи, че след протестите на горските работници в понеделник, свои акции на недоволство ще проведат и служители на други агенции.
Според него посланието на Брюксел за България е да се свива дефицитът, а не преките разходи, което поставя допълнителни изисквания пред финансовата политика на страната.