Парламентът разглежда промени в Кодекса за застраховане и преструктуриране на банки

Законодателни инициативи целят адаптация към европейски стандарти и защита на потърпевшите при Гражданска отговорност

Парламентът разглежда промени в Кодекса за застраховане и преструктуриране на банки
Снимка © Милена Стойкова, БТА

Народното събрание ще разгледа на първо четене законодателни промени в Кодекса за застраховане, внесени от Министерския съвет, съгласно приетата програма за работа на парламента. Предложенията за изменение засягат основно застраховката „Гражданска отговорност“ и целят адаптиране на българското законодателство към европейските изисквания.

Промени в Кодекса за застраховане

Сред ключовите изменения е въвеждането на хармонизиран европейски механизъм за гарантиране на вземанията на увредените лица при неплатежоспособност на застраховател, покриващ задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ на автомобилистите. Това ще гарантира по-голяма защита на потърпевшите при пътнотранспортни произшествия.

Освен това, в законопроекта се предлагат актуализации на минималните застрахователни суми по „Гражданска отговорност“, като се цели повишаване на нивото на обезщетенията. Въвежда се и нова дефиниция за понятието „превозно средство“, което предполага по-прецизни параметри за обхвата на задължителната застраховка.

Обмислят се и изключения от задължението за застраховане, които ще позволят определени категории превозни средства или случаи да бъдат освободени от този ангажимент, в съответствие с европейските норми.

Законопроект за преструктуриране на кредитни институции

В дневния ред на парламента е включено и второто четене на законопроект за изменение и допълнение на Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. Промените се предлагат във връзка с изискванията на Регламент (ЕС) 2022/2036, касаещ пруденциалното третиране на глобални системно значими институции.

Тези изисквания са насочени към подобряване на стратегиите за преструктуриране при множество входни точки и включват методи за непряко записване на финансови инструменти, които могат да покриват минималните изисквания за собствен капитал и приемливи задължения. Според регламента тези мерки е трябвало да бъдат транспонирани в националното законодателство до 15 ноември 2023 г.

На 25 юли 2024 г. България получи официално уведомително писмо от Европейската комисия. В него се посочва започване на процедура за нарушение заради неуведомяване в установения срок относно прилагането на съответния европейски регламент.

Важност и очаквания

Предлаганите изменения отразяват нарастващото значение на хармонизацията с европейските стандарти, особено в ключови сектори като застраховането и банковото регулиране. Очаква се по-гъвкав и защитен правен режим както за гражданите, така и за участниците на финансовите пазари.

Министерският съвет и законодателите подчертават, че своевременното адаптиране към европейското законодателство е от ключово значение за избягване на санкции и подобряване на финансовата стабилност в страната.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent