Парламентът ратифицира промени в Споразумението с НАТО за данъчни облекчения

С 138 гласа „за“ депутатите подкрепиха намаляване на лимита за фактури и увеличаване на горивото без акциз

Парламентът ратифицира промени в Споразумението с НАТО за данъчни облекчения
Снимка © Владимир Шоков, БТА

Парламентът ратифицира на първо четене писмата за изменение на Анекса към Споразумението между България и Върховното командване на Обединените въоръжени сили в Европа, както и Щаба на върховния съюзен главнокомандващ по трансформацията за допълнение на Парижкия протокол. Предложението бе внесено от Министерския съвет и получи подкрепата на 138 народни представители, докато 40 гласуваха против, а 8 се въздържаха.

Цел и съдържание на измененията

Споразумението, сключено между България и Стратегическите командвания на НАТО и влязло в сила на 8 август 2017 г., урежда статута на чуждестранните служители от съюзните командвания, разположени на българска територия. Те ползват данъчни облекчения, които отразяват утвърдена практика в Алианса. По силата на сегашните правила размерът на тези облекчения в България е по-нисък в сравнение с другите държави-членки, както и в сравнение с нашите военнослужещи, изпратени на служба в чужбина.

В мотивите на Министерския съвет е посочено, че с измененията се цели утвърждаване на България като държава домакин, която осигурява равностойни условия за личния състав на съюзните сили.

Конкретно с измененията се предвиждат следните промени:

  • Намаляване на лимита за представяне на фактури за данъчни облекчения при покупки на лични вещи от 200 евро на 64 евро;
  • Увеличаване на месечния лимит за освободено от ДДС и акциз гориво от 100 литра на 150 литра, като той ще се определя в зависимост от размера на двигателя и разстоянието между дома и работното място.

Дискусия в парламента и позиции

От опозиционната партия „Възраждане“ се противопоставиха на ратификацията. Депутатът Ивелин Първанов заяви, че ще предложат промяна в заглавието на законопроекта за по-голяма яснота и изрази мнение, че България проявява „сервилно отношение“, като сваля данъците и тарифите за чуждестранните военнослужещи. „Нашите военнослужещи нямат такива привилегии и на тези съюзници не трябва да им се позволява форма на алъш-вериш“, коментира Първанов. Той добави, че приоритет трябва да бъде увеличаването на числеността на българските въоръжени сили и преодоляването на недокомплекта.

От своя страна Христо Гаджев, председател на комисията по отбрана и депутат от ГЕРБ-СДС, обясни, че предлаганата промяна в заглавието на законопроекта би била противоконституционна, тъй като Народното събрание не може да прави изменения в ратифициран международен договор. Той подчерта, че измененията всъщност намаляват привилегиите, а не ги увеличават, като посочи, че предложеният лимит на освободените от данък разходи съответства на условията, които важат и за българските военнослужещи в други страни от НАТО.

Димчо Димчев от „Възраждане“ коментира, че очакванията за икономическа полза от военните бази не са се оправдали, тъй като местни хора не се наемат, а чуждестранните военнослужещи ползват данъчни облекчения, сходни с нашите.

Значение на ратификацията и промените

Ратификацията на измененията по Анекса към Споразумението укрепва позицията на България като държава домакин на съюзни сили. С промените се създават условия за равнопоставеност спрямо всички военни, ползващи данъчните облекчения според утвърдените стандарти на НАТО.

Това би могло да подобри и дипломатическите отношения с партньорите в Алианса, като същевременно защитява българските интереси чрез осигуряване на равнопоставеност с чуждестранните военнослужещи.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent