Парламентът прие промени в Закона за защита на подаващите сигнали

Разширение на защитата и нови процедури за подаване на сигнали срещу нарушения

Снимка © БТА

Парламентът прие на второ четене промени в Закона за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения, с цел разширяване на обхвата на защитата и подобряване на процедурите за подаване на сигнали.

Промени в обхвата на защитата

С измененията изключението от защитата по закона вече ще засяга само поверителността на разговорите и кореспонденцията между адвокатите и техните клиенти, известна като „привилегия на правната професия“. Това е промяна спрямо досегашната практика, според която изключението обхващаше всички лица, упражняващи юридическата професия. По този начин адвокати, нотариуси, съдебни изпълнители и юрисконсулти, които са длъжни да пазят професионална тайна, ще могат да ползват защита при подаване на сигнали за нарушения на законодателство или актове на Европейския съюз, които застрашават обществения интерес.

Депутатите решиха също така разпоредбите на закона да важат не само за работници и служители, но и за доставчиците на услуги.

Нововъведения в процедурите и етичния контрол

Сред новостите е въвеждането на алтернатива за документиране на устните сигнали. Освен досегашната възможност те да се записват във формуляр, вече ще могат да се архивират и чрез запис на траен и позволяващ извличане носител. Това ще улесни съхраняването и обработката на подадената информация.

С промените общинските съвети се задължават да приемат Етичен кодекс на общинските съветници. При постъпване на сигнали за корупция и конфликт на интереси в общините, те няма да се разглеждат от местните етични комисии, а ще се препращат към компетентните органи за разследване и действие.

Коментар на министъра на правосъдието

Министърът на правосъдието Георги Георгиев уточни, че с приетите промени не се засяга адвокатската тайна, а се прави ясно разграничение между професиите, които имат право на защита по закона, и тези, които не попадат в обхвата му заради задължението за конфиденциалност по специалното законодателство. Той посочи, че задължението за конфиденциалност, което адвокатите имат по силата на закона за адвокатурата, обхваща и адвокатските помощници. Те също са защитени и режимът на защита не се променя.

Министър Георгиев подчерта, че целта на законопроекта е да подобри защитата на лицата, които подават сигнали срещу висшестоящи, и често биват подлагани на репресии като понижаване в длъжност, уволнение или преместване. В същото време се въвежда изискване сигналите да са свързани с информация, придобита в работен контекст, в рамките на трудовото правоотношение.

Значението на промените за страната

Правосъдният министър изтъкна, че приемането на законопроекта е важна стъпка към отблокирането на 653 млн. евро по второто плащане от Националния план за възстановяване и устойчивост. Освен това промените изпълняват препоръки за присъединяването на България към Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), което ще допринесе за подобряване на правната рамка и доверието в институциите.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини