Парламентът прие на първо четене закон за регулиране на криптоактивите

Законопроектът цели хармонизация с европейските регулации и въвежда преходен период до 31 декември 2025 година

Снимка © БТА

Парламентът прие на първо четене законопроект, с който се въвеждат регулации за пазарите на криптоактиви в България. Законодателната инициатива, внесена от Министерския съвет, получи подкрепата на 133 депутати, докато 36 гласуваха против, а 10 се въздържаха.

Цели и основни положения на законопроекта

С приемането на законопроекта се цели въвеждането на национални мерки, които да съответстват на изискванията от регламентите на Европейския съюз, свързани с пазарите на криптоактиви. Сред основните акценти са условията за прилагане на изискванията, свързани с информацията, която придружава преводите на средства и прехвърлянията, както и мерки, насочени към повишаване на оперативната устойчивост на цифровите технологии във финансовия сектор.

Регламентацията на европейско ниво има за цел да създаде обща хармонизирана рамка, която да регулира издаването и предлагането на криптоактиви, както и надзорните правила за дейностите, свързани с тях. Това означава по-строги и унифицирани изисквания за доставчиците на услуги в тази област.

Преходен период и очаквани ефекти

В законопроекта е предвиден преходен период до 31 декември 2025 година, през който доставчиците на услуги за криптоактиви трябва да приведат дейностите си в съответствие с новите изисквания. По този начин се осигурява плавен преход към новата регулаторна среда.

Основните цели на новата регулация са защита на интересите на държателите на криптоактиви и клиентите на доставчиците на услуги, осигуряване на прозрачност и ефективност на пазара, както и поддържане на стабилност и доверие. Законопроектът предвижда също стимулиране на иновациите и насърчаване на лоялната конкуренция в сектора.

По-надежден и сигурен пазар на криптоактиви

Вносителите на законопроекта посочват, че с новата регулация ще се изгради по-надежден и сигурен пазар на криптоактивите в страната. Това ще подобри контрола и надзора върху този сегмент, който бързо се развива и изисква модерни нормативни решения за балансиране на иновациите и защитата на участниците на пазара.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини