Парламентарна работна група обсъди промени в ЦИК и видеонаблюдението на изборите
Експертите предлагат мерки за възстановяване на доверието в изборния процес и обучение на РИК

На трето заседание експертите от работната група в парламента обсъдиха промени в Централната избирателна комисия (ЦИК), както и въпросите, свързани с видеонаблюдението и видеозаснемането по време на изборния процес в секционните избирателни комисии (СИК).
Експертите единодушно се съгласиха, че видеозаснемането трябва да остане, тъй като проблемите, които се виждат на видеоматериалите, са разколебали доверието на гражданите към изборите. Те подчертаха, че основните нарушения и проблеми в изборния процес се случват именно в СИК.
Предложения за промени в ЦИК
Стефан Манов от Обществения съвет към ЦИК обясни, че политическият състав на комисията, независимо от интегритета на членовете, може да предизвика недоверие в начина на вземане на решения. Той предложи механизъм, който да предотврати подобни съмнения, като акцентира на комбинация от професионален и пропорционален състав на ЦИК. „Професионализирането на състава и намаляването на политическото представителство в него е механизъм, който може да възстанови доверието на гражданите“, заяви Манов.
Обучение на районните избирателни комисии
Председателят на ЦИК, Камелия Нейкова, увери, че комисията ще се фокусира приоритетно върху обучението на районните избирателни комисии (РИК), ако времето позволява. Тя отхвърли обвиненията за липса на прозрачност при назначенията и подчерта, че ЦИК ще положи максимални усилия да преодолее практиката на заседания с изключени микрофони.
Александър Андреев от Висшия адвокатски съвет заяви, че ЦИК трябва да има капацитета и механизмите за управление на изборния процес. „Не мога да се съглася с предложението броят на членовете на ЦИК да се променя в зависимост от типа на гласуване“, подчерта той. Андреев добави, че е необходимо да се създаде капацитет в администрацията и помещенията, за да може комисията да извършва своята дейност, и апелира за промени в тази посока.
БТА припомня, че в началото на януари тази година парламентът прие на първо четене пет законопроекта за изменения в Изборния кодекс. Сред основните предложения е да се въведат преброителни комисии за броене на гласовете, да се закупят сканиращи машини за отчитане на гласовете, както и да се премине към изцяло машинно гласуване.