Образът на България в Словакия е изключително положителен според Деница Секуличка

Главният редактор на списание „Сънародник“ разказа за историческите връзки, участието на българи в Словакия и ролята на медиите за българската диаспора

Образът на България в Словакия е изключително положителен според Деница Секуличка
Снимка © Милена Стойкова, БТА

Образът на България в Словакия е изключително положителен, заяви главният редактор на списание „Сънародник“ в Словакия Деница Секуличка по време на 20-ата Световна среща на българските медии, която се провежда днес във Вършец. Тя участва в третия панел „Българите в света на 21-ви век и медиите“, модериран от президента на Асоциацията на чуждестранните журналисти във Великобритания Васил Христов.

Историческите връзки между България и Словакия

Секуличка отбеляза, че България е една от малкото държави с толкова добър образ в Словакия. Тя припомни, че още през 20-те години на XX век български градинари започват да пристигат в страната, а около 40-те години на същия век много български студенти се записват в словашки университети.

„Само през 1941 г. над 600 български студенти се записват в университетите в Братислава. Тези студенти организират студентски мензи, разпространяват българската култура и изкуство, сключват смесени бракове и излизат много лекари от тези университети“, разказа Секуличка, като припомни, че това притеснява тогавашната държава и през 1942 г. броят на студентите е ограничен до 200 души. Въпреки усилията на институциите, над 400 български студенти са изоставени без възможности, допълни тя.

Главният редактор изтъкна и участието на българите в словашкото национално въстание на 29 август 1944 г., където много български участници намират своята смърт. По думите ѝ, „ние се славим с градинарите, студентите, докторите, но и с това, че сме се борили заедно със словашкия народ“.

„В Братислава и в Хронски Бенедикт има паметници на четирима български студенти, чийто гроб се намира там. Хората от града, както и словашкото правителство, поддържат тези паметници и ние ходим всяка година вече повече от 70 години, за да полагаме цветя. Изключително трогателно е да видите как словаци, особено стари баби, пеят български песни като „Тих бял Дунав““, добави още Секуличка. Тя изрази и благодарност към БТА за отразяването на това събитие, за да достигне то до широка аудитория.

Лични впечатления и медийна роля

Деница Секуличка сподели, че живее в Словакия от седемгодишна възраст, но се чувства горда българка. „В моите очи България е розова и винаги ще остане такава“, заяви тя.

Относно българската диаспора в чужбина, Секуличка посочи, че не се страхува от факта, че много българи излизат зад граница, защото всеки има право да търси своя път. Тя обаче подчерта и опасността от загуба на връзка с родния език и култура. „Когато престанем да се чуваме, да се усещаме и забравим езика – не само буквите, а това вътрешното в нас, тогава медиите вместо да бъдат гласът на народа, се превръщат в шум. Това за мен е най-страшното“, коментира главният редактор.

Секоличка обясни и ролята на списанието „Сънародник“ като културен мост и връзка с езика и културата за българите в Словакия. „За мен списанието е емоция. Радвам се, че имам възможността да съм негов главен редактор и го правя за моите деца, които също растат тук“, каза тя.

Медийният образ на българина – трансформация и съвременни предизвикателства

Модераторът на панела Васил Христов в своята дискусия подчерта значимата трансформация на връзката между обществото и медиите, както и промяната във възприятието за българите в медийното пространство през последните десетилетия.

„Преходът от XX към XXI век донесе революционна промяна в образа на българина – от безликия съветски човек до многоликата личност в демократичното общество, от балканския друг до търсещия автентичната национална идентичност“, заяви Христов.

Той отбеляза, че този процес е драматична еволюция, при която ролята на българина в медиите се е променила от обект на пропаганда до субект на свободно изразяване чрез социалните мрежи. Журналистът също акцентира и на политическия аспект на тази трансформация. „Медийният образ на българина се е променил от идеализирания строител на социализма към човека на прехода“, посочи той.

Спомени от откриването на срещата

Срещата беше открита вчера в Националния пресклуб на БТА в София от генералния директор на агенцията Кирил Вълчев и Цар Симеон Втори. Царят, който е бил министър-председател в периода 1943-1946 г., направи обръщение към участниците в първата световна среща на българските медии, проведена на 23 май 2005 г. в София.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent