Обновяването на храма "Св. великомъченик Мина" в София бе отбелязано с литургия
Патриарх Даниил отслужи тържествена литургия в ремонтирания храм, затворен за десетилетие, връщайки го към духовния живот на "Слатина"

Днес в столичния район „Слатина“ ще бъде отбелязано обновяването на храма „Св. великомъченик Мина“ с тържествена литургия, отслужена от българския патриарх и Софийски митрополит Даниил. Храмът, който е бил затворен за вярващите в продължение на години, е ремонтиран в последните две години благодарение на дарения от граждани и организации.
Реставрацията и отварянето на храма „Св. великомъченик Мина“
Храмът „Св. великомъченик Мина“ бе затворен десетилетие, но на 11 ноември 2021 г., по време на храмовия си празник, той бе отворен отново за първи път след дълго прекъсване. Тогава църковното настоятелство, районната администрация и местната общност организираха кампания за набиране на средства за възстановяване на храма, който е обявен за паметник на културата и съхранява мощи на светеца.
Сега светата обител е почти изцяло обновена и ще приема молитви и богослужения, които ще се водят от протойерей Андон Софиин. Основният ремонт е финансиран от проф. д-р инженер Цоло Вутов в рамките на благотворителната инициатива „Българските добродетели“, а подкрепа са оказали и над хиляда души, отдаде ни на вярата си. Проектирането и строителните дейности са извършени безвъзмездно от екипи и доброволци от района.
Историческо значение и легенди за храма
Храмът „Св. великомъченик Мина“ е еднокорабна църква, обявена през 1955 г. за паметник на културата с автентичен възрожденски характер, съхранен преди Освобождението на София. През 1989 г. тя получава и статут на архитектурно–художествен паметник на културата.
Съществуват няколко исторически теории относно мястото на храма. Според една от тях, древен манастир е съществувал на това място още през 265 г. и е смятан за най-стария в България. Други предположения сочат, че манастирът може да се е намирал на територията на съвременната църква „Света Троица“ на улица „Манастирска“, само на около 500 метра от „Св. великомъченик Мина“. Третата версия предполага, че двете църкви са били част от единен манастирски комплекс.
В историческите предания се споменава и посещението на св. Атанасий Велики, патриарх Александрийски, по време на Сердикийския църковен събор, който е протекъл от ноември 343 г. до февруари 344 г. и е събрал 341 духовни делегати, сред които е бил и Протоген Сердикийски.
Сред ценностите на храма са запазени икони, датиращи от 1772 г.
Наследство и знак за вяра
Обновяването на храма „Св. великомъченик Мина“ в „Слатина“ е значимо събитие не само за местната християнска общност, но и за културното наследство на София. Благотворителната кампания и активното участие на вярващите от района демонстрират силната връзка между духовното и историческото наследство на града.