Областната управа на София запечата офиса на ДПС на бул. "Александър Стамболийски" 45 А
Премахване на ползването след изтекъл договор от 2006 г., с крайна дата 16 май и принудително освобождаване на 19 май

Сградата на булевард „Александър Стамболийски“ 45 А в София, която фракцията около Ахмед Доган използваше за партийна централа, бе запечатана от областната управа на столицата. Решението е взето поради изтекъл договор, който не е подновен от 18 години, съобщиха от администрацията.
Областната управа прекратява ползването на сградата
Областният управител на София Стефан Арсов издаде заповед още на 2 май, с която се изисква доброволното освобождаване на сградата до 16 май. В случая, ако това не бъде направено, ще бъде приложено принудително освобождаване със съдействието на полицията на 19 май в 11 часа. В мотивите на документа е изтъкнато, че „Движение за права и свободи“ (ДПС) вече разполага с предоставена друга партийна сграда на адрес ул. „Врабча“ 23, където в момента оперира „ДПС - Ново начало“ с лидер Делян Пеевски.
Договорът за използване на сградата на „Стамболийски“ е сключен през 1996 година с областната администрация, с 10-годишен срок, който е изтекъл през 2006 година. Въпреки това, ДПС са продължили да плащат наем до момента, без договор да бъде подновен.
Реакции и правни действия на ДПС
В деня на крайния срок пред сградата бяха разположени само няколко полицаи, а вътре служители на областната управа описваха състоянието на помещенията, докато депутати и активисти, свързани с Доган, събираха партиини вещи, сред които бе и маслен портрет на почетния председател. Представители на движението посочиха, че в сградата остават архивни документи, и помолиха за отсрочка до края на седмицата за извозването им.
Депутатът Джейхан Ибрямов заяви, че първоначално са подали жалба до Административния съд в София, който я е оставил без разглеждане. В момента ДПС е отправила заявление до правителството, в което твърди, че сградата „исторически принадлежи на Движение за права и свободи“ и настояват за връщане на правата върху партийния офис, който ползват от началото на демокрацията. Въпреки исканията за среща с премиера, такава все още не е насрочена.
Контекст на политическите централи и съпътстващи случаи
Законодателството от 2019 година регламентира правото на парламентарните партии да ползват безплатна централа от държавата, при условие че имат над 1% от гласовете на последните избори. Това правило е въведено след съкращаването на държавната субсидия за партиите, която по-късно бе възстановена, но безплатните офиси останаха.
Подобна ситуация е и при БСП, които също имат неизплатен дълг за ползване на сградата на „Позитано“ 20 за над 450 хиляди лева от 2019 г. Социалистите обясняват несключването на нов договор с несъгласие с исканите задължения, след измененията в закона за субсидии. Партията на Бойко Борисов обитава без наем два етажа в сградата на НДК от 2006 година насам.
От март 2023 г. държавни помещения използва и „Продължаваме промяната“, а „Възраждане“ от ноември 2022 г. е наети няколко стаи в Столичната библиотека. ИТН получи офис от правителството на Кирил Петков през 2021 г. Две парламентарни сили, МЕЧ и „Величие“, все още чакат държавни офиси според законовите си права.
През ноември 2023 г. Министерският съвет предостави имот на „ДПС - Ново начало“ на ул. „Врабча“ 23, където преди са се помещавали централи на НДСВ и АБВ.
Политически имоти и контрол
Доклад на Сметната палата за 2023 г. разкрива, че партиите използват общо 574 държавни и общински имота из страната, като множество от тях имат изтекъл срок на договорите. Проблемът със статута на тези помещения се задълбочава, което провокира и административни действия като тези срещу сградата на бул. „Александър Стамболийски“ 45 А.