Народното събрание ратифицира споразумението за ОИСР с финансов принос от 100 000 евро

С 137 гласа "за" и 41 "против" България се включва в Регионалната програма на ОИСР за Югоизточна Европа

Народното събрание ратифицира споразумението за ОИСР с финансов принос от 100 000 евро
Снимка © Милена Стойкова, БТА

Народното събрание ратифицира Споразумението за участие на България в Регионалната програма на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за Югоизточна Европа, с доброволен финансов принос от 100 000 евро. Решението беше взето на второ четене с 137 гласа „за“, 41 „против“ и 10 въздържали се.

Ратификация на Споразумението и дебати в Парламента

Законопроектът за ратификация на Споразумението бе приет на първо гласуване на 13 март 2025 година. Той предвижда България да се включи с финансов принос в размер на 100 000 евро в Регионалната програма на ОИСР за Югоизточна Европа.

По време на дебатите в Народното събрание част от депутатите изразиха своето несъгласие с участието на България в програмата. Представителите на парламентарната група „Възраждане“ аргументираха своята позиция с икономически и социални мотиви.

Костадин Костадинов, говорител на „Възраждане“, посочи, че общата сума, която страната ще изразходва през тази година по различни партньорски програми с ОИСР, е почти един милион лева. Той изрази мнение, че влизането на България в организацията няма да донесе полза, а напротив – ще доведе до изпразване на бюджета.

„Тези средства биха могли да бъдат инвестирани в по-неотложни и конкретни проекти, като например подобряване на градския транспорт във Варна, вместо да бъдат „хвърляни“ на организация, от която няма да получим нищо в замяна“, каза още Костадинов.

Значение и перспектива на участието в ОИСР

Участието в Регионалната програма на ОИСР цели да засили сътрудничеството между държавите от Югоизточна Европа в различни сфери. Програмата предлага възможности за обмен на добри практики, подобряване на управлението и повишаване на икономическата стабилност в региона.

Споразумението с ОИСР се разглежда като инструмент за интеграция на България в международните икономически и социални процеси, което може да допринесе за модернизацията на ключови сектори в страната.

Публична реакция и следващи стъпки

Докато одобрението на закона показва парламентарно мнозинство в подкрепа на инициативата, критиките нямат маловажна тежест и са част от обществените дебати за начините за разпределение на държавните средства.

Очаква се в следващите месеци да се следи внимателно какво е изпълнението на програмата и какви конкретни ползи ще донесе тя на страната. Това ще даде възможност за преоценка на участието в подобни регионални инициативи.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини