Народното събрание прие на първо четене законови промени за зелени облигации
Промените въвеждат европейски регламенти за устойчиви финансови инструменти с надзор от КФН и БНБ

Народното събрание прие на първо четене предложение за промени в Закона за публичното предлагане на ценни книжа с цел въвеждане на европейски регламенти относно зелени облигации и устойчиви финансови инструменти. Гласуването приключи с 133 гласа „за“, 33 „против“ и 10 „въздържал се“.
Въвеждане на европейски стандарти за зелени облигации
Съгласно доклада на Комисията по бюджет и финанси, предложените изменения имат за цел да интегрират в българското законодателство новите изисквания на европейски регламент, който регламентира издаването на т.нар. „европейски зелени облигации“. Тези мерки касаят както задължителното, така и доброволното разкриване на информация по отношение на облигации, предлагани като екологично устойчиви или свързани със социална и екологична устойчивост.
Законопроектът предвижда, че емитентите, които искат да използват наименованието „европейски зелени облигации“, следва да съблюдават определени критерии. За облигации, които не отговарят на тези критерии, но се предлагат на пазара като устойчиви, регламентът предвижда доброволно оповестяване на информация по стандартизиран образец, което подпомага прозрачността и информираността на инвеститорите.
Роля на надзорните органи и допълнителни международни препоръки
В доклада е изтъкнато, че Комисията за финансов надзор ще бъде компетентният орган за осъществяване на надзор по прилагане на изискванията на регламента, докато Българската народна банка ще контролира спазването на нормите, свързани с разкриването на информация.
Освен това, в контекста на по-широк преглед от Инвестиционния комитет на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), се отбелязва необходимостта от справедливо третиране на застрахователни посредници от трети страни. Също така, в доклада се алармира за ограничения върху инвестициите в недвижими имоти от страна на дружества със специална инвестиционна цел на територията на държави, присъединили се към Кодекса за либерализация на движението на капитали на ОИСР.
Подобряване на правилата за устойчиво финансиране
Новите законови изменения са насочени към по-добро регулиране на зелените финансови инструменти в България и хармонизация с европейските стандарти. Това ще даде възможност за по-голяма прозрачност и надеждност при предлагането на облигации, свързани с опазване на околната среда и социална устойчивост, като същевременно ще подкрепи развитието на пазарите на капитали у нас.