Народното събрание обсъжда промени за въвеждането на еврото в България
Законопроектът урежда период на двойно обозначаване на цените и мерки срещу необосновано покачване

Народното събрание ще разгледа на първо четене предложения за промени в Закона за въвеждане на еврото в България. Законопроектът е внесен от Министерския съвет на 21 юли и вече е одобрен от Комисията по бюджет и финанси на парламента, като целта е да се уточнят правилата и периодът на двойното обозначаване на цените, информираността на гражданите и мерките за защита срещу необосновано покачване на цени в процеса на преминаване към еврото.
Предстоящи законодателни обсъждания и мотиви за промени
Промените в законодателството по въвеждането на еврото са предизвикани от необходимостта да се регулира по-детайлно периодът на двойно изписване на цените в лева и евро, както и мерките и контролните правомощия за предотвратяване на инфлационни натиски, съпътстващи прехода към новата валута.
Съгласно доклада на бюджетната комисия, периодът на двойно обозначаване ще започне от 8 август тази година и ще продължи до 31 декември 2026 г. В този времеви отрязък потребителите ще виждат едновременно цените и в лева, и в евро, което трябва да улесни адаптацията към новата валута.
Други важни точки в парламентарната проектопрограма
Освен обсъждането на промените по Закона за въвеждане на еврото, седмичната програма на Народното събрание включва още множество значими законодателни инициативи. Първа точка е второто четене на актуализацията на държавния бюджет за 2025 г., което се налага заради инвестиционната програма за общински проекти.
В дневния ред са предвидени и първо четене на изменения в Закона за енергетиката, продължение на второто четене на промените в Закона за движението по пътищата, както и второ четене на промените в Закона за пътищата и Кодекса за застраховането. От парламента се очаква също избор на нов член на Сметната палата.
В четвъртък депутатите ще обсъждат изборите на управител и подуправител на Националния осигурителен институт, продължават второто четене на промените в Закона за висшето образование, свързани с таксите за платено обучение, както и изменения в Административнопроцесуалния кодекс и Закона за международния търговски арбитраж. Седмицата ще продължи с първо четене на законопроекти за промени в Закона за държавната собственост.
Завършващи обсъждания и ратификации в края на седмицата
Петък е предвиден за продължението на второто четене на изменения в Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници. След това ще бъдат разгледани промени в Закона за платежните услуги и платежните системи. Също така в последния работен ден депутатите ще обсъдят и ратифицирането на Споразумението между България и Световната организация по туризъм за провеждането на 9-ата Глобална конференция за винен туризъм.
Планиран е и редовен парламентарен контрол, който ще даде възможност на народните представители да поставят въпроси към правителството по актуални теми.