Министър Кирилов предупреди за рисковете в дигиталната среда за младите
Кампанията "Здравето не е игра" насочва вниманието към опасности в социалните мрежи и ежедневието

Министърът на здравеопазването Силви Кирилов алармира младите хора за сериозните рискове, пред които те могат да се изправят в дигиталната среда и в ежедневието. В послание, разпространено от пресслужбата на Министерството на здравеопазването (МЗ), той подчертава, че животът и здравето са най-важните ценности, които трябва да се пазят внимателно.
Инициативата „Здравето не е игра“ – мярка срещу опасностите в социалните мрежи
Посланието на министър Кирилов е част от кампанията „Здравето не е игра“, която цели да насочи вниманието към рисковете, пред които децата и младите хора са изправени както в дигиталната среда, така и в реалния живот. Рисковете включват подвеждащи предизвикателства в социалните мрежи, съмнителни реклами и опасни „трендове“, които често са свързани с употреба на лекарствени продукти или здравни съвети от неквалифицирани източници.
„Светът, в който живеем, изисква повишена информираност и критично мислене“, посочва в своето обръщение министър Кирилов.
Министерството планира да достигне по-близо до младите чрез платформа като ТикТок, където ще бъдат разпространявани видеа, засягащи злоупотребата с алкохол и наркотици, подвеждащите онлайн реклами, рисковете от неправилна употреба на медикаменти, както и опасните интернет „предизвикателства“.
Опасности от интернет „предизвикателства“ – конкретен пример
В рамките на инициативата МЗ отправи предупреждение за опасно „предизвикателство“, разпространявано в социалните мрежи, при което децата се състезават да задържат дишането си. Това поведение крие сериозни рискове за здравето, включително хипоксия – състояние на недостиг на кислород в клетките и тъканите.
Медицинският ефект от задържане на дишането за повече от две минути и половина може да е необратим, като в първите секунди се забелязват ускорен пулс, намалена двигателна активност, нарушено съзнание и нередовен сърдечен ритъм. Ако не се предотврати, това може да доведе до загуба на съзнание и тежки мозъчни увреждания, а последствията включват постоянна инвалидизация или смъртен изход.
Значението на информираността и предпазните мерки
Инициативата „Здравето не е игра“ подчертава нуждата от повишена съвест и отговорно поведение сред младите. Чрез насочване на вниманието към опасни практики и подвеждаща информация, Министерството на здравеопазването има за цел да намали случаите на инциденти и здравословни проблеми, свързани със социалните мрежи и употребата на медикаменти.
От МЗ апелират към внимателност и критично отношение към информацията, която се споделя и възприема онлайн, особено когато става дума за здравето и безопасността на децата и младите хора.