Конституционният съд не достигна мнозинство за решение по спорни промени в Основния закон

Разделение между съдиите блокира решението за изменението относно двойното гражданство и парламентарни мандати

Конституционният съд не достигна мнозинство за решение по спорни промени в Основния закон
Снимка © Благой Кирилов, БТА

Конституционният съд отново не успя да събере необходимото мнозинство, за да вземе решение по същество относно противоконституционността на изменения в Основния закон, приети в края на 2023 година. Това става ясно от официално съобщение на институцията.

Спорни промени в Конституцията и искания за проверка

Обект на спора са редакциите, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като изискване за избираемост на народни представители, принципа на непрекъсваемост на депутатския и парламентарния мандат, както и процедурата за съставяне на служебно правителство с министър-председател на служебен пост.

Делото бе образувано въз основа на искания от общо 108 народни представители от 51-ото и 52-ото Народно събрание, както и от президента на Република България.

Позициите на съдиите по делото

В съдебното заседание, в което участваха всичките дванадесет Конституционни съдии, бяха изразени различни становища:

  • Съдиите Борислав Белазелков, Галина Тонева и Орлин Колев смятат исканията за недопустими.
  • Съставът, включващ Павлина Панова, Атанас Семов, Янаки Стоилов, Соня Янкулова, Сашо Пенов и Невин Фети, прие исканията за основателни и обяви оспорените разпоредби за противоконституционни.
  • Съдиите Надежда Джелепова, Красимир Влахов и Десислава Атанасова намериха исканията за неоснователни и защитиха конституционността на промените.

Поради липсата на необходимото мнозинство, съдът не можа да издаде окончателно решение относно валидността на спорните текстове.

Предишно решение и състояние на делото

В края на юли 2024 година Конституционният съд вече обяви за противоконституционни и невалидни част от измененията в основния закон, приети о т депутатите в края на 2023-та. Тогава също не бе постигнато изискуемото законово мнозинство за произнасяне по всички спорни разпоредби.

Продължаваща неопределеност в Конституционното правораздаване

Тази ситуация отново подчертава разделението в състава на Конституционния съд по важни въпроси, засягащи структурата на държавната власт и изборните правила. Липсата на яснота по спорните конституционни текстове поражда допълнителни дебати и нужда от последващи решения, които да установят окончателната им валидност или противоконституционност.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent