Изложбата "Последните 35" показва архитектурните промени в София 1989-2024
Експозицията в "Дом на киното" разглежда тридесет и пет години градски пейзаж и социални трансформации в столицата

В галерия „Дом на киното“ беше открита изложбата „Последните 35. Фрагменти от съвременните градски архитектурни пейзажи на София 1989-2024 г.“, представена от „Елипс проджектс“ с ръководител арх. Любомира Марекова. Експозицията изследва развитието на градския пейзаж в столицата през последните три десетилетия и половина, използвайки архивни кадри и авторски визуални интерпретации.
Официалното откриване се състоя на 17 май, като изложбата може да бъде видяна до 31 май, уточни арх. Марекова пред Българската телеграфна агенция. През тази период зрителите имат възможност да разгледат разнообразни фотографии и визуализации, събрани от фонда на БТА, които предоставят различни гледни точки към градската среда.
Интердисциплинарен подход към градския пейзаж
Проектът се отличава с интердисциплинарен подход, чрез който изследва не само архитектурните форми, но и възприятията и образите, изградени от присъствието на хората в града. Изложбата представя София като жива среда, в която архитектурата и човешките истории създават взаимно отношение. Арх. Марекова отбелязва, че чрез фрагментите на визуалното изкуство посетителите могат да проследят промяната на градската атмосфера и настроенията на жителите от началото на 90-те години до днес.
Освен архитектурния контекст, изложбата акцентира и върху социалната проблематика на съвременния град. Тя подчертава важността на обществения живот и културната среда като пространства, в които хората намират както убежище, така и възможност за самооткриване и диалог.
Пътуване през четири тематични етапа
Изложбата е структурирана в четири основни части, които отразяват различни периоди и социални настроения в София след 1989 г. Тези „действия“ илюстрират:
- вълнението и новата увереност в началото на 90-те години;
- динамичните и често хаотични процеси през следващото десетилетие;
- формирането на гражданско общество;
- увереното присъствие на човека в градската среда през последните години.
С изложбата се създава своеобразен портрет на София като символ на съвременното общество – лабиринт, пълен с безброй спомени, прекъснати преживявания и мисли, които се преплитат в ежедневния живот на жителите ѝ.
Градът като платно на преживявания и взаимодействия
„Последните 35“ представя София не само като физическо пространство, но и като място на социални и културни взаимодействия. Изложбата е опит да се улови същността на града като комплексен организъм, който отразява и формира идентичността на своите жители. Този проект подканва посетителите да преосмислят връзката си с градската среда и ролята на човека в нея.