Изложба "Рицарят на светещата линия" почита Атанас Яранов в "Анел"
Галерия "Анел" показва рисунки и монументални творби по повод 85 години от рождението на Яранов

На 13 май 2025 г. в галерия „Анел“ ще бъде открита изложбата „Рицарят на светещата линия“ в памет на Атанас Яранов, по повод 85 години от рождението му. Художникът, известен с творчеството си в областта на фигуралната композиция, портрета, кавалетната и монументалната живопис, оставя значима следа в българското изкуство.
Живот и творчески път
Атанас Яранов-Шаро е роден на 13 юли 1940 г. в София. Произхожда от семейство с богато интелектуално наследство – баща му е географът и геолог Димитър Яранов, а дядо му Атанас Мицов Яранов, доброволец в Македоно-Одринското опълчение по време на Балканската война, е известен учен и полиглот. Според изкуствоведа Пламена Димитрова-Рачева, тези влияния развиват в Яранов изследователския и интровертен характер, което се проявява в точната рисунка и аналитичния му подход към изобразяването на света.
През 1965 г. Яранов завършва „Декоративно-монументална живопис“ при проф. Георги Богданов във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (днес Национална художествена академия). От 1969 г. е член на Съюза на българските художници и активно участва в творческия живот на съюза.
Още от средата на 60-те години Яранов се откроява с творбите си в сферата на стенописите, мозайките и кавалетните платна с монументално звучене. Неговите изображения се изграждат с плътна линия и ясна форма, като тематиката обхваща фолклорни и митологични сюжети, подчертаващи вечните въпроси за раждането, смъртта, страданието и покаянието.
Значими творби и монументални постижения
Сред творческите успехи на Яранов са множество произведения в техники като сграфито, мозайка и бетонова пластика. Той е автор на „Жени с коне“ (1971), „Емиграция“ (1978), „Оброк“ (1983), „Балада“ (1986), „Птиците“ (1986) и други картини, съхранявани в български художествени галерии.
Значимо е участието му в създаването на стенно-монументалната украса на Димитровград през 1973 г., където реализира шест произведения – две сграфито („Мир“ и „Семейство“) и четири бетонови релефа, поставени на фасади и панелни блокове в града.
Отличителни негови творби са мозайката „Дионисиев празник“ в Националния дворец на културата от 1981 г. и мозайката в Партиен дом, Благоевград, от 80-те години на XX век.
Професионално признание и наследство
Яранов провежда самостоятелни изложби в София, Пловдив, Варшава, Братислава и Варна през 70-те години. Творбите му са част от частни колекции у нас и в чужбина.
Той е носител на множество награди, сред които от Втората и Третата национална младежка изложба, Третото триенале на реалистичната живопис, както и награди на Съюза на българските художници – „Илия Петров“, „Владимир Димитров – Майстора“ и „Захари Зограф“.
Атанас Яранов-Шаро умира на 14 август 1988 г. в София. Един от най-големите колекционери на негово творчество е близкият му приятел Боян Радев. По повод 60-годишнината му, изтъкнатият художник Светлин Русев го определя като „избраникът на съдбата“.
Изложба „Рицарят на светещата линия“
На 13 май 2025 г. галерия „Анел“ ще представи експозиция, посветена на 85-годишнината от рождението на Атанас Яранов. Изложбата ще включва рисунки от различни периоди на творчеството му, създадени преди 1985 г. както в България, така и по време на престоя му във Франция.
Този културен събитие ще даде възможност да се припомни и оцени значението и дълбочината на творческата визия на един от най-значимите български художници на XX век.