Юлиана Матеева от "Величие" подчертава значимостта на 24 май за българската култура
Народният представител акцентира върху съхраняването на езика, културата и националната идентичност като устои на бъдещето на България

Политическа партия „Величие“ отбелязва 24 май като ключов ден за българската национална идентичност и подчертава значението на езика, културата и националното самосъзнание като основни духовни стълбове за бъдещето на страната. Това заяви народният представител Юлиана Матеева от парламентарната група на „Величие“ в специална декларация по случай Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост.
Духовното наследство на българската азбука
В своята декларация Матеева посочва, че създаването на българската писменост е едно от най-значимите постижения в българската история. Тя изтъква, че това наследство е символ на духовната мощ на нашите предци, които са ни оставили ценната кирилица – собствена азбука, развивана и предавана през вековете.
„Кирилицата е нашият цивилизационен печат в културата на славянските народи“, подчертава депутатът и допълва, че тя е неразделна част от българската идентичност и ефективен щит срещу обезличаването на българския дух, език и памет.
Матеева отбелязва, че отбелязването на 24 май не бива да се свежда до празни официални слова, а да се възприема като дълбоко осъзната необходимост за съхраняване на езика и културата като национално богатство.
Предизвикателства пред българския език и култура
Депутатът посочва, че българският език е не просто официален език в Европейския съюз, а един от основните елементи, които правят народа ни уникален и обединен. Според нея използването на чуждици, дори когато има подходящи български думи, подкопава тази уникалност.
„Млади хора и професионалисти, особено в сфери с доминиращи английски термини, често говорят по начин, който става неразбираем за останалите“, казва Матеева. Тя изразява загриженост относно езиковата култура на децата, които често използват смесица от латиница, цифри и символи, вместо обикновения български език. „Това засилва неграмотността и се пропагандира като ‘новото нормално’ чрез медиите“, допълва народният представител.
В декларацията е изразена и позиция за необходимостта децата да учат чужди езици, но не за сметка на родния, който трябва да бъде основата на тяхната идентичност и патриотизъм. Матеева предупреждава срещу опасността младите да се превръщат в „безродници“, неспособни да свържат живота си с определено място и култура.
Религията, образованието и националният ценностен модел
От парламентарната група на „Величие“ оценяват положително решението на министъра на образованието да въведе религиозно обучение в училищата, определяйки го като „похвална и богоугодна“ стъпка. Според Матеева това е началото на изграждане на ценностен модел, който обаче към момента разделя обществото и създава вътрешни противопоставяния.
„Времето, в което живеем, изисква да пазим и съхраняваме културните си ценности, които ни правят силни и влиятелни. България се е отличавала не когато е имитирала други народи, а когато е давала“, посочва още Матеева в декларацията.
Тя подчертава значението на българската азбука като културно наследство и ключ към духовното развитие на много славянски народи, повлияни от българската писменост и култура през вековете.