Гроздан Караджов потвърждава приемането на еврото от 1 януари 2026 г.

Вицепремиерът заявява увереност в положителен доклад за еврозоната и обсъжда кризата в градския транспорт в София

Гроздан Караджов потвърждава приемането на еврото от 1 януари 2026 г.
Снимка © БТА

Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов изрази увереност, че конвергентният доклад, свързан с приемането на еврото в България, ще бъде положителен и ще потвърди датата 1 януари 2026 г. за пълноправно членство на страната в еврозоната.

Очаквания за приемането на еврото

По време на разговор с журналисти в парламента Караджов поясни, че България вече е част от еврозоната, но към момента се ползва от дерогация. „Ние сме членове на еврозоната, просто там, след едно изречение има една запетайка, с която се казва, че има дерогация, която всъщност ще отпадне догодина на 1 януари“, обясни той. Според вицепремиера, това ще означава пълноправното приемане на еврото от България.

По отношение на възможни протести от страна на противниците на еврото, Караджов коментира: „За щастие живеем в демокрация, това предвижда да има протести непрекъснато и по най-различни въпроси.“ Този изказ показва, че вицепремиерът признава и допуска наличието на различни мнения в обществото по отношение на валутния преход.

Кризата в градския транспорт в София и държавната подкрепа

На въпрос дали държавата може да продължава да финансира издръжката на шофьорите в столичния градски транспорт, Гроздан Караджов отговори категорично: „Не, не може, но в случая има криза, има и реакция.“ Това показва сложната ситуация в сектора, както и необходимостта от адаптивни мерки в отговор на кризисните условия.

Министърът присъства на заседанието на парламентарната транспортна комисия, където са обсъждани актуални въпроси, свързани с транспорта в страната.

Политически контекст и бъдещи очаквания

Изказванията на Караджов подчертават важността на прехода към еврото за България, като се очаква официалното включване в еврозоната от началото на 2026 г. Те също така показват отвореността към граждански протести и признаване на текущите проблеми в публичния транспорт. Въпреки кризите, правителството реагира с мерки, които биха помогнали за стабилизиране на сектора.

Тези позиции дават представа за текущото състояние на подготовката на страната за приемането на еврото и политическите предизвикателства, които дължат внимание в процеса.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини