Габриел Вълков: БСП ще защити доходите при въвеждането на еврото
Левицата предлага мерки срещу поскъпвания на стоки и контрол на пазара при приемането на еврото

Народният представител от БСП-ОБЕДИНЕНА ЛЕВИЦА Габриел Вълков заяви, че партията ще предложи мерки за предотвратяване на покачването на цените на стоките от първа необходимост при въвеждането на еврото в България. Вълков подчерта, че участието на левицата в управлението е гаранция, че при този важен процес ще се поставя приоритет върху защитата на гражданите и тяхното благосъстояние.
Мерки за защита на доходите при приемане на еврото
Габриел Вълков коментира пред БНТ, че в управленската програма на правителството, към която се отнася БСП, са предвидени инструменти за контрол на цените и защита на потребителите. Той посочи конкретно законопроекта за пределни надценки като част от тези мерки. Освен това, според Вълков, забавянето на пълната либерализация на пазара на електроенергия за битовите потребители цели българите да могат да плащат най-ниските цени на ток в Европа.
„Тези инициативи са съставена част от един цялостен пакет, който има за цел да опази доходите на хората от покачващи се разходи“, добави народният представител.
Опит и примери от други страни в еврозоната
Вълков изтъкна, че при обсъждането на приемането на еврото трябва да се отчетат както положителните, така и отрицателните ефекти. Той посочи пример с Хърватия, която след въвеждането на еврото е регистрирала по-ниска инфлация през последната година в сравнение с предходната. Освен това средната работна заплата в страната е нараснала с около 20%.
„Приемането на единната европейска валута само по себе си не е причина за покачване на инфлацията. Основен фактор за растежа на цените е спекулацията на пазара. Ето защо е необходимо да бъдат предприети превантивни и регулиращи мерки“, посочи още Вълков.
Той добави, че постигането на европейските заплати ще стане чрез сближаване с европейската икономика и интеграцията в еврозоната.
Политически контекст и обществено мнение
Народният представител на БСП изрази безпокойство, че темата за приемането на еврото се използва за създаване на страхове сред обществото. Той припомни, че левицата е подкрепяла идеята за провеждане на референдум по въпроса, като отбеляза, че от влизането на България в Европейския съюз през 2007 г., когато бе поет ангажимент за присъединяване към еврозоната, са имали възможности за иницииране на такъв референдум, включително и от президента.
„Проблемът е, че настоящите разговори се водят седмици преди публикуването на конвергентния доклад. Ако той бъде положителен, ние по договор сме задължени да приемем еврото“, обясни Вълков.
Предизвикателства пред приемането на единната валута
По думите на Вълков, ръстът на цените не е неизбежен след приемането на еврото, а до голяма степен зависи от действията на държавата и регулирането на пазара. Той подчерта необходимостта от държавни политики, които да предотвратят спекулативни практики и да осигурят стабилност на цените за потребителите.
Процесът на присъединяване към еврозоната ще изисква внимателен баланс между икономическия растеж, запазването на социалната справедливост и защита на потребителската кошница.