Драгомир Петров призова за неполитизиране на екологичния проблем и действие
Народният представител подчерта нуждата от отговорна политика и критикува вота на недоверие като лишен от конкретни предложения

Народният представител от "Има такъв народ" Драгомир Петров призова темата за опазване на околната среда да не бъде политизирана и използвана за евтин популизъм. Той направи тези коментари по време на разискванията по вота на недоверие към правителството „Желязков“, насочен към кризата в сектора на околната среда и водите.
Политическите измерения на екологичния проблем
Драгомир Петров подчерта, че обвиненията за умишлено бездействие на институциите в справянето с незаконните сметища са необосновани и политически непрофесионални. „Не трябва да допускаме темата за околната среда да се превръща в цирк. Плашенето с опасни отпадъци без доказателства е безотговорно“, каза той и допълни, че подобни нападки са лишени от реални факти и разбиране за функциите на държавата.
Депутатът изтъкна, че по закон основната отговорност за почистване на нерегламентираните сметища лежи върху кметовете. „Нито едно правителство през последните 15 години не е игнорирало проблема, както се твърди“, отбеляза още Петров, който подчерта, че сегашният кабинет, макар и да е на власт само от пет месеца, вече предприема действия по темата.
Критика към вносителите на вота на недоверие
В изказването си народният представител осъди мотивите на вота като „напомпани с емоции и сензационни обвинения“, но без конкретни предложения за решаване на проблема. Той сравни обвиненията с „евтина съдебна пледоария“, в която се посочват виновни институции без ясна визия за справяне с кризата.
Петров изтъкна, че вносителите на вота изглежда търсят само политическо внимание чрез драматични внушения за мафия и екологичен апокалипсис, вместо да предложат съществен диалог и законодателни инициативи. „Ако наистина ги беше грижа за екологията, те щяха да внесат законодателни текстове, а не театрални вотове“, заяви депутатът.
Той добави, че проблемът с незаконните сметища не може да се реши с декларации, а изисква съвместни усилия на институциите, общините и гражданите.
Реакция от опозицията
В отговор народният представител от „Величие“ Красимира Катинчарова заяви, че вотът на недоверие не цели да предлага решения, а да критикува и да отнеме доверието от правителството. Тя даде пример, че опозицията е готова да организира „риалити“ в община, за да покаже как може бързо да се реши проблемът с боклука.
Петров откликна, като посочи, че със своето изказване Катинчарова признала, че опозицията не е в парламента, за да решава проблеми.
Необходимо е реално и отговорно отношение
В словото си Драгомир Петров подчерта важността на отговорна и основана на факти политика в областта на околната среда. Той даде пример с грешка в мотивите на вота, където е посочено село Искра в област Пазарджик, което не съществува – село Искра е в община Първомай, област Пловдив. Това, според него, демонстрира липса на сериозност в представените данни.
Народният представител призова за обединение и съвместна работа между институциите и обществото, за да се намерят ефективни решения на сложния и дългогодишен проблем с отпадъците. Политическата реторика и сензационните внушения само забавят реалния напредък в сектора.