Цар Симеон Втори посети обновените архивохранилища на БТА през 2024 г.

Посещението подчерта важността на историческите архиви, дигитализацията и достъпността в Българската телеграфна агенция

Цар Симеон Втори посети обновените архивохранилища на БТА през 2024 г.
Снимка © Благой Кирилов, БТА

Цар Симеон Втори, който е бил държавен глава на България в периода 1943-1946 г., категорично подчерта, че историята не може да бъде променена, независимо от възприятията или предпочитанията на хората. Това заяви той по време на посещение в обновените архивохранилища на Българската телеграфна агенция (БТА) в София, придружаван от генералния директор на агенцията Кирил Вълчев.

Подчертаване на значението на историческите архиви и присъствието на цар Симеон Втори

В рамките на посещението цар Симеон Втори взема участие и в откриването на 20-ата Световна среща на българските медии, провеждана в Националния пресклуб на БТА. Присъствието му на събитието, и изказването му, наблегнаха на ключовата роля на архивите като свидетелство за миналото, което не подлежи на заличаване или манипулация.

Генералният директор на БТА Кирил Вълчев изтъкна важността на историческите документи. Той даде пример с бюлетините на БТА от 1903 г., в които западноевропейски, османски и американски медии описват Илинденско-Преображенското въстание като българско. Тези документи представляват убедителен исторически факт, подчертан с думите, че „не можеш да смениш вчерашните новини”.

Вълчев направи и специален подарък на цар Симеон Втори – снимки репродукции от архива на БТА, включително такива, на които се вижда той заедно с баща му, Цар Борис III, както и копие на бюлетин от 16 юни 1937 г., посветен на раждането на царя и свързани с важни моменти от неговия живот.

Модернизация и дигитализация на архивите на Българската телеграфна агенция

Цар Симеон Втори разгледа обновените помещения на агенцията, сред които биографични досиета на известни българи, фотоархив, информационен център „БТА читалня“, дигитализационен център и исторически архив, който съхранява бюлетините на БТА и други издания.

БТА е осъществила редица проекти за модернизация в последните години. През 2023 г. бе изграден паркинг и външен асансьор, осигуряващ достъп до Националния пресклуб на четвъртия етаж на сградата. През 2024 г. достъпът за хора с увреждания е подобрен, а фасадата на сградата е почистена и осветена в различни цветове.

Чрез Плана за възстановяване и устойчивост агенцията оборудва помещенията за библиотеката и архивите с център за цифровизация, която трябва да приключи до 2026 г. Към момента БТА разполага с модернизирани архивохранилища, снабдени с нови стелажни системи и прецизна климатизация в съответствие с българските архивни стандарти.

От юли 2023 г. до началото на май 2024 г. са дигитализирани приблизително 800 000 страници от хартиени документи, около 40 000 кадъра негативи и 120 000 страници бюлетини на микрофиш, част от общо няколко милиона архивни единици.

В началото на 2024 г. архивният масив от бюлетини на БТА бе официално включен в Националния архивен фонд на България.

Нови възможности за достъп и обновени работни пространства

В сградата на БТА функционира нов информационен център „БТА читалня“, разположен под арт инсталацията „Твоята публика“ от 2024 г., създадена от проф. Георги Янков, ректор на Националната художествена академия. Читалнята е достъпна от понеделник до петък, от 9:00 до 18:00 часа, и предоставя възможност на журналисти, културни дейци, научни работници, ученици и студенти да ползват архивите на агенцията.

Особено внимание е отделено на осигуряването на достъп за хора с увреждания чрез специално ремонтирана рампа към входа, реализирана чрез проект „Красива България“.

Освен архивите, БТА обнови и новинарската стая, която вече предлага 60 работни места, както и две репортерски помещения. В центъра на новия нюзрум е разположено осмоъгълно бюро, позволяващо на дежурните редактори от различни оперативни звена да обменят информация в реално време и да следят новинарския поток по-ефективно.

Достъпност и съхранение – приоритети в развитието на БТА

Развитието на Българската телеграфна агенция в областта на съхранението и дигитализацията на архивите, както и подобряването на работната среда за журналисти, демонстрира стремеж за съчетаване на опита в историята с модерните технологични възможности. Това прави БТА важен център не само на информация, но и на културно и историческо наследство, достъпно за широк кръг от потребители.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent