Бтанас Атанасов пита за визитата на Радев в Япония и свързаните скандали
Визитата на президента в Япония през 17-21 май остава неофициална, а политикът критикува скандали с F-16 и договора с „Боташ“

Лидерът на Демократична съюзна България (ДСБ) Бтанас Атанасов отправи въпрос към медиите относно предстоящата визита на президента Румен Радев в Япония, която все още не е официално потвърдена от президентската институция. Атанасов се поинтересува дали президентът ще направи престой в Москва при отиването или връщането си от Япония, като това провокира дискусии около прозрачността на пътуванията на държавния глава.
По информация на японското външно министерство, президентът Радев и съпругата му ще бъдат в Япония в периода 17-21 май. Визитата обаче остава неофициално обявена от българската страна, което породи въпроси и съмнения сред политическите наблюдатели.
Критика към Радев и свързани обществени казуси
Бтанас Атанасов изрази позицията си, че в страната се натрупват сериозни проблеми, които по думите му са свързани с президента Радев. Той посочи като примери скандала с изтребителите F-16 и въпросния договор с турската газова компания „Боташ“.
Освен това, Атанасов коментира и изслушванията на няколко ключови фигури, свързани с енергийния сектор, сред които бившият енергиен министър от служебното правителство на Радев – Росен Христов, както и бившият изпълнителен директор на „Булгаргаз“ Деница Златева и Владимир Малинов от „Булгартрансгаз“.
„Въпросът е защо още не са ги прибрали. Те нямат имунитети. Като юрист ще ви кажа – чл. 219, ал. 1 от НК – умишлена безстопанственост“, заяви Атанасов в коментар по темата.
Договорът с „Боташ“ и последствията за България
Същия ден министърът на енергетиката Жечо Станков обяви, че подписаният договор с турската газова компания „Боташ“ не включва клауза за прекратяване, освен ако България не изплати цялата дължима сума, която надхвърля 4 милиарда лева.
Тази информация подчертава сериозните финансови задължения и рискове, които страната поема, което допълнително втвърдява обществените настроения и критиките към настоящото управление.
Политическата атмосфера около президентската институция
Възникналите въпроси около официалните визити и последвалите скандали засилват дебата за прозрачността и отчетността на властта. Според Атанасов тези проблеми са преплетени и водят към натрупване на отговорности около президента Радев и неговото обкръжение.
Тема за обсъждане остава и бъдещето на ключовите фигури в енергийния сектор, чиито действия се разследват заради евентуална безстопанственост и финансови злоупотреби.