България връчи протестна нота на посланика на Северна Македония заради поругани символи

Министерството на външните работи изразява сериозна загриженост за вандализъм срещу български национални символи на 4 май 2025 г. и призовава за разследване

Снимка © БТА

Министерството на външните работи на България официално е връчило протестна нота на посланика на Република Северна Македония у нас, Агнеза Руси Поповска, поради поредни случаи на поругаване на български национални символи на територията на съседната държава. Това беше съобщено чрез официално прессъобщение от институцията.

Протест и безпокойство за вандалски актове върху български символи

На среща между Посланичката на Северна Македония и Йордан Първанов – генерален директор по европейските въпроси в МВнР, изразена е била сериозна загриженост относно поредни актове на вандализъм и поругаване на български национални символи. Сред най-новите случаи е инцидент от 4 май 2025 г., когато след поставянето на венци на гроба на Гоце Делчев в църквата „Св. Спас“ е установено, че единствено лентата с българския трикольор е била премахната. Освен това, нов акт на вандализъм е нанесен и върху морена – паметник, дарен от България и разположен в Парка на франкофонията в Скопие.

Осъждане от българска страна и призив за реакция

Министерството на външните работи на България категорично осъжда тези неприятелски действия и подчертава, че това не са инцидентни случаи, а част от устойчива тенденция, която се подхранва от отсъствието на адекватна реакция на властите в Република Северна Македония. От МВнР настояват съседната държава да проведе незабавно разследване, да установи и санкционира извършителите на деянията, както и да възстанови паметника морена в оригиналния му вид.

Предходни напрежения между двете страни

През август 2024 г. Агнеза Руси Поповска беше извикана във външното министерство на България, където й бе изразен остър протест. Това се случи след пресконференцията на вицепремиера и министър на транспорта на Северна Македония Александър Николоски от 29 август, на която той заяви, че темата за конституционните промени и преговорната рамка е основно присъстваща в българските медии около избори. Коментарът му бе свързан с изявления на българското МВнР, което предупреди, че опити за предоговаряне на вече договорени условия могат да забавят започналите преговори за евроинтеграция на Северна Македония.

Тогава българското министерство реагира в контекста на думите на премиера на Северна Македония Християн Мицкоски, който подчерта необходимостта от партньорство за решаване на блокадата на евроинтеграцията. Мицкоски се надяваше след изборите в България на 27 октомври да бъде формирано редовно правителство, с което да се намери решение на този дългогодишен проблем.

Взаимни очаквания и дипломатически взаимоотношения

Напреженията около националните символи и евроинтеграционния процес остават чувствителна тема между България и Северна Македония. Официалното българско становище е, че за да се подобрят отношенията и да се продължи диалогът, действията срещу националните символи трябва да бъдат прекратени и компетентните органи в Скопие трябва да се ангажират с разследване и превенция.

Министерството на външните работи призовава към взаимно уважение и сътрудничество за преодоляване на историческите и политическите различия, които възпрепятстват процеса на европейска интеграция на двете страни.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички

Дневни новини