Адмирал Емил Ефтимов акцентира на колективната отбрана и бюджетните предизвикателства
Началникът на отбраната подчерта ролята на НАТО и нуждата от актуализация на военните инвестиции в България

Началникът на отбраната на България, адмирал Емил Ефтимов, подчерта значението на колективната система за сигурност за спестяване на националните бюджети, в частност на страната ни. Това той заяви по време на конференцията „Новите реалности във външната политика, отбраната и отбранителната индустрия“, проведена в София.
Колективна система за сигурност и интегрирана отбрана
Адмирал Ефтимов поясни, че интегрираната система за противовъздушна и противоракетна отбрана на НАТО играе ключова роля в тази колективна сигурност. България ще участва в нея със самолетите F-16 Block 70 и с противовъздушни комплекси, които отговарят на изискванията и са по силите на бюджета ни. „За някои способности, които са финансово много натоварващи, ще разчитаме именно на колективната система“, добави началникът на отбраната.
Той допълни, че страната развива балансирани въоръжени сили, съобразени с възможностите й, за да изпълнява успешно задачите както на национално, така и на колективно ниво.
Разходи за отбрана и международни ангажименти
Във връзка с финансовите параметри, адмирал Ефтимов изтъкна, че заложените 2% от брутния вътрешен продукт за отбрана няма да са достатъчни. Той посочи, че дебатът в НАТО е насочен към увеличение на военните разходи до 3,5% плюс допълнителни 1,5% за инвестиции в отбрана, включително инфраструктура и киберсигурност.
Подобна цел беше представена и от генералния секретар на НАТО Марк Рюте, който е предложил страните членки да отделят най-малко 5% от БВП за военни и свързани със сигурността разходи до 2032 г. Според нидерландския премиер Дик Схоф, тази цел ще бъде обсъдена на предстоящата среща на върха на НАТО през юни в Хага. Целевите показатели съответстват и на исканията, изразени от президента на САЩ Доналд Тръмп.
Нови изисквания и необходимост от актуализация
Адмирал Ефтимов подчерта нуждата в България да бъде изградена командна система, която да координира действията на националната армия и присъстващите сили на НАТО в региона във всички състояния – мир, криза и конфликт.
Той отбеляза, че пакетът с цели за способности, предвидени от НАТО, значително надхвърля рамките и броя на текущите проекти в Инвестиционния план-програма на България. Поради това се очаква необходимост от актуализация на програмата, за да се отговори на новите изисквания.
Взаимна отговорност и развитие на отбраната
Адмирал Ефтимов завърши с акцент върху балансираното развитие на отбранителните способности, които са пропорционални на възможностите на България. Според него колективната защита, интеграцията в системата на НАТО и адекватното разпределение на разходите са ключът за ефективна национална и международна сигурност.