Кметът Панов подчерта значението на словото на 24 май във Велико Търново

Празнуването включи шествие с участието на 36 учебни заведения и награждаване на зрелостник

Кметът Панов подчерта значението на словото на 24 май във Велико Търново
Снимка © Кореспондент на БТА във Велико Търново Марина Петрова

Кметът на Велико Търново Даниел Панов подчерта значението на словото като машина на времето, която съхранява българската култура и идентичност през вековете, в словото си по повод 24 май – Деня на светите братя Кирил и Методий, българската азбука, просвета, култура и славянска книжовност.

Значението на 24 май за българската култура

В приветствието си кметът посочи, че българската култура е преминала през множество исторически периоди – от времето на цар Борис Първи Михаил, който покръстил народа, през златния век на цар Симеон, разгърнал книжовната школа във Велико Търново, та чак до тежките години на робството, като неизменно е съхранявала своя дух и език.

„Това е ден, в който виждаме светлината на нашите корени, език и традиция“, каза още Панов. „Ние сме народ, който празнува буквите, народ, който знае цената на знанието и помни делото на своите учители, будители и духовни водачи.“ Той подчерта, че в град като Велико Търново, където всяко kамъче носи история, празникът 24 май се преживява дълбоко и е повод за гордост.

Тържествата и участниците

Тържественото шествие започна от площад „Велчова завера“ и продължи към центъра на града, в което се включиха представители на 36 училища, детски градини и университети. Шествието бе водено от възпитаниците на Неделното училище към храм „Свети Никола“ и съпроводено от изпълнения на съставите на Градския духов оркестър с диригент Владимир Бошнаков, както и Фестивалния военен оркестър на Националния военен университет „Васил Левски“ под ръководството на диригент Ивайло Цвятков.

На откритата сцена председателят на Общинския съвет Венцислав Спирдонов прочете решението за награждаване на дванайсетокласника Емануил Серафимов от Природоматематическата гимназия „Васил Друмев“ с наградата „24 май“, която ежегодно се присъжда на зрелостник с изявени постижения.

Просвета, култура и наука – ключовете към бъдещето

Историкът проф. Милко Палангурски коментира за БТА, че 24 май не само отбелязва българската просвета, но и символизира бъдещето чрез науката – „тази нова мощна сила, която, перифразирайки Стоян Михайловски, ще ни направи равни на другите европейци“. Той припомни, че именно просветата, културата и науката са трите стълба на модерната държава, очертани още от възрожденците.

Проф. Палангурски отбеляза, че стиховете на Стоян Михайловски, които са химн на 24 май, са част от културното наследство на България, а самият автор е племенник на Иларион Макариополски – виден общественик и духовен водач.

Празничната програма и абитуриентите

Празничният ден във Велико Търново продължи с изпълнения на деца от музикалните школи на открита сцена. Вечерта абитуриентите на града преминаха по червения килим в центъра, ознаменувайки края на учебната година и предстоящата им зрелост.

Още от категорията

Виж всички
Виж всички
Актуални новини
Последни

Дневни новини

Manage cookie consent