В Берлин се проведе Европейският полицейски конгрес с българско участие
Конгресът обсъди киберпрестъпност, трансгранична престъпност и опазване на границите с присъствие на водещи български полицаи

В Берлин се проведе Европейският полицейски конгрес, който събра представители на органите на реда от над 20 европейски държави, включително главен комисар Захари Васков, директор на Главна дирекция „Национална полиция“, и старши комисар Дамян Лечев, директор на дирекция „Международно оперативно сътрудничество“ в МВР.
Обсъждане на ключови предизвикателства за сигурността
На форума бяха разгледани текущите промени в средата за сигурност, обусловени от глобалните и регионални процеси, кризи и конфликти. Сред основните теми, поставени на дискусия, бяха киберпрестъпността, трансграничната организирана престъпност и опазването на границите. Представителите на правоохранителните органи обсъдиха стратегиите за ефективен отговор на тези предизвикателства.
В рамките на събитието българската делегация осъществи редица срещи с европейски партньори. Те акцентираха върху необходимостта от бърза и пълноценна координация по водещите въпроси, свързани с вътрешната сигурност. Според българските представители ключът към успешното овладяване на новите рискове е поддържането на постоянен диалог между съответните служби.
Мащабна европейска операция срещу организираната престъпност
Месец преди конгреса Европол проведе мащабна операция, обхванала пет европейски държави, в която бяха задържани над 230 лица, свързани с четири престъпни групировки. Операцията, наречена „Булут“ (което означава „Облак“ на турски), доведе и до изземването на значителни количества нелегални вещества – повече от 21 тона наркотици, включително около 3,3 милиона таблетки екстази.
Този успех демонстрира значението на международната сътрудничество в борбата с трансграничната престъпност, което бе една от централните теми на дискусиите на Европейския полицейски конгрес.
Подсилване на европейския полицейски диалог
Обсъжданията и предприетите мерки на конгреса подчертават колко е важно постоянното взаимодействие и обмен на информация между различните практики и институции на континента. По-доброто разбиране и съгласуваност между държавите-членки е от ключово значение за ефективното опазване на вътрешната сигурност и справянето с динамично променящите се рискове.