106 загинали при пътнотранспортни произшествия в България от началото на годината
Статистиката показва 90 произшествия и 1660 инцидента с пострадали до 27 април

От началото на годината 106 души, от които шест деца, са загинали при 90 пътнотранспортни произшествия на територията на България, съобщи комисар Димитър Мичев, началник отдел "Пътна полиция" при Главна дирекция „Национална полиция“, на брифинг във Велико Търново. До 27 април са регистрирани 1660 пътни произшествия с пострадали, включително 2077 ранени.
Статистика и анализ на пътните произшествия
Според данните спрямо същия период на миналата година броят на пътнотранспортните произшествия е намалял с 303, но броят на загиналите е останал непроменен. В 12 областни дирекции на МВР е регистрирано увеличение на загиналите. Най-много са смъртните случаи по първокласната републиканска пътна мрежа – 21 загинали и 237 ранени. По автомагистралите са загинали 10 души, а ранените там са 60.
Най-голяма концентрация на пътнотранспортни произшествия има на автомагистрала „Тракия“, както и по пътищата Видин – Кулата и Русе – Велико Търново – Хасково – Маказа, посочи комисар Мичев.
От загиналите 62-ма са водачи на автомобили, 16 са пешеходци, а 28 са пътници в превозните средства. От шестте загинали деца едно е било пешеходец, а останалите са пътували в автомобили. Броят на ранените деца при катастрофи е 280.
Мерки за контрол и превенция на пътната безопасност
От началото на годината полицията е извършила над два милиона и половина проверки, като са проверени близо един милион водачи. Съставени са 3087 акта на водачи, употребили алкохол, като над 700 от тях са за престъпление с промил над 1,2.
„Превенцията е много важна за нас, затова и видимото присъствие на пътя от полицейски патрули се оказва една от най-добрите мерки“, заяви комисар Мичев. Той добави, че до 9 юни ще бъдат въведени в експлоатация 187 нови технически средства за контрол на скоростта, към момента са налични над 300 такива системи.
Според Мичев все повече водачи се съобразяват със съществуването на необозначени полицейски автомобили, които могат да налагат санкции. Тол системата, която ще отчита средна скорост, ще бъде въведена като допълнителна мярка за превенция след одобрение от Националния институт по метрология.
До три месеца след одобрението ще се включат 14 точки на автомагистрала „Тракия“, осем на АМ „Хемус“ и шест на АМ „Струма“ за контрол на средната скорост. Освен това на първокласните пътища ще бъдат поставени стационарни камери за моментна скорост.
От отдел „Пътна полиция“ към МВР са се въздържали от становище относно намаляване на възрастта за получаване на шофьорска книжка.
Национално съвещание във Велико Търново
Днес във Велико Търново се проведе национално съвещание с участието на служители от отделите „Пътна полиция“ в страната, на което бяха обсъдени дейностите по превенция и контрол на движението по пътищата. В срещата участваха старши комисар Калоян Милтенов, зам.-директор на ГД „Национална полиция“, и комисар Димитър Мичев, началник отдел „Пътна полиция“ при ГД „Национална полиция“.